Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Lipka afrykańska

Lipka afrykańska

Nolina odgięta

Nolina odgięta

Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas zamiolistny

Pelargonia pachnąca

Pelargonia pachnąca = anginka

Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Skrętnik pachnący

Streptocarpus parfuflora
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: rozłożysty, lekko wzniesiony
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Skrętnik pachnący w naturalnych warunkach występuje w Afryce Południowej, gdzie rośnie jako epifit. U nas uprawiany jest jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae).

Skrętnik pachnący - opis

Skrętnik pachnący w warunkach domowych w uprawie doniczkowej dorasta maksymalnie do 30 cm. Roślina ma jeden owalny, duży liść. Kwiaty pojawiają się głównie latem: od czerwca do sierpnia. Są pojedyncze, kielichowate, wyrastają po jednym na cienkich, bezlistnych pędach. Kolor kwiatów zależy od odmiany, mogą być: fioletowe, niebieskie lub białe. Kwiaty tego gatunku skrętnika delikatnie i przyjemnie pachną. Charakterystyczny dla tej rośliny jest owoc w formie skręconych torebek nasiennych (stąd wzięła się nazwa skrętnika).

>>Przeczytaj też o skrętniku

Skrętnik pachnący - warunki uprawy

Skrętnik pachnący preferuje stanowisko jasne, jednak bezpośrednie światło może doprowadzić do poparzenia liści i kwiatów. Idealne będą wschodnie lub północne wystawy. Ważne, by zachować odpowiednio wysoką wilgotność powietrza, dlatego konieczne jest regularne zraszanie skrętnika. Najlepsze dla rośliny jest podłoże wilgotne, przewiewne, żyzne i lekko kwaśne. Skrętnik jest wrażliwy na przeciągi, niską temperaturę oraz dym papierosowy.

Skrętnik pachnący - pielęgnacja

Wiosną i latem roślinę należy podlewać regularnie, 2-3 razy w tygodniu. Zimą ograniczamy podlewanie - wystarczy nawadniać raz w tygodniu. Warto zadbać o drenaż w doniczce, gdyż zaleganie wody w pojemniku może powodować choroby korzeni. Roślinie sprzyja także wzmacnianie rozcieńczonym nawozem o niskiej zawartości azotu. Taki zabieg wykonuje się raz na 2-3 tygodnie w okresie intensywnego wzrostu.

Skrętnik pachnący rozmnaża się przez sadzonki liściowe. Należy przeciąć liść na połowę, wzdłuż nerwu i włożyć go do wody. Po jakimś czasie powinien wypuścić korzenie - wtedy sadzonkę należy umieścić w doniczce wypełnionej podłożem. Roślina wymaga regularnego przesadzania (co roku), zawsze do większej doniczki.

Skrętnik pachnący - zastosowanie

W naszych warunkach klimatycznych skrętnik uprawia się wyłącznie jako roślinę doniczkową do ozdoby wnętrz.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.