Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Widliczka

Widliczka

Eonium drzewiaste

Eonium drzewiaste

Aglonema

Aglonema

Wilczomlecz mleczny 'Cristata'

Wilczomlecz mleczny ‘Cristata’

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Skrętnik

Streptocarpus
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: do 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Skrętnik pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie rośnie w lasach tropikalnych. U nas uprawiany jest jako roślina doniczkowa. Jego ozdobą są duże kwiaty, osadzone po jednym (najwyżej dwa) na cienkich i długich szypułkach, mogą mieć biały, różowy bądź fioletowy kolor.

Skrętnik uprawa

Skrętnik najlepiej rośnie w półcieniu – nadmiar słońca może powodować blaknięcie liści , a nawet ich poparzenia. Dobrze ustawić roślinę na parapecie osłoniętego firanką okna wychodzącego na wschód bądź zachód bądź w głębi jasnego pokoju. Skrętnik dobrze rośnie w kuchni albo w łazience, gdzie jest duża wilgotność powietrza.

Skrętnik pielęgnacja

Podłoże do uprawy skrętnika powinno być żyzne, przepuszczalne. Podlewać roślinę należy umiarkowanie – dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce nieco przeschnie. Najlepiej podlewać wlewając wodę do podstawki – zmoczone wodą liście łatwo gniją. Z tego samego powodu nie należy rośliny spryskiwać. Spryskiwanie może też szkodzić kwiatom.
Ponieważ jednak roślina ta wymaga dużej wilgotności powietrza, dlatego warto ustawić ją na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (dno doniczki, w której rośnie nie może dotykać lustra wody).

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza

Skrętnika nawozić należy bardzo ostrożnie – nie znosi on wysokiego zasolenia podłoża. W okresie wegetacji zasila się nawozem płynnym co 3-4 tygodnie (stosując niewielkie dawki). Podczas kwitnienia można stosować 1/3 dawki nawozów dla roślin kwitnących.
Skrętnika przesadza się gdy zauważymy, że korzenie całkowicie wypełnia doniczkę. Przesadza się wiosną do doniczki o numer większej, ponieważ skrętnik lepiej kwitnie w trochę za ciasnej doniczce. Najlepiej wybrać doniczkę niską albo misę, bo skrętnik ma dość płytki system korzeniowy.

Skrętnik rozmnażanie

Skrętnika rozmnaża się po kwitnieniu przez sadzonki liściowe z ogonkiem, ukorzeniane bezpośrednio w podłożu.

Poznaj inne kwiaty doniczkowe o ozdobnych kwiatach:

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.