Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kaladium

Kaladium

Asparagus pierzasty

Asparagus pierzasty

cyneraria

Starzec cyneraria

cymbidium

Cymbidium (storczyk Cymbidium)

Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Scindapsus pstry

Epipremnum pictum = Scindapsus pictus
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący, zwisający
Wysokość:
Barwa liści/igieł: srebrzystozielona, szmaragdowozielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Scindapsus pstry to wieloletnie, wiecznie zielone pnącze z rodziny obrazkowatych (Araceae), które występuje w naturze w o wilgotnym i ciepłym klimacie (Bangladesz, Tajlandia, Borneo, Jawa, Sumatra, Filipiny). U nas jest uprawiany jako pokojowa roślina doniczkowa.

Scindapsus pstry – opis rośliny

Scindapsus pstry ma dekoracyjne, skórzaste liście o kształcie owalnym bądź sercowatym, koloru szmaragdowozielonego bądź srebrzystozielonego z białawymi plamkami. Wzór na liściach może być bardzo zróżnicowany: czasem jest więcej koloru zielonego, czasem srebrzystego, plamki też mogą być raz większa, innym razem mniejsze. Z zewnętrznej strony blaszki liściowe są pokryte lekkim meszkiem (tzw. kutnerem).
Pędy pnącza są dość kruche, dzięki rozmieszczonym na nich korzonkom czepnym roślina może przyczepiać się podpory (np. z palika pokrytego mchem lub włóknem kokosowym) rozkładając symetrycznie liście na boki. Roczny przyrost pędów wynosi około 30 cm. Popularną odmianą jest ‘Argyraeus’.

Scindapsus pstry – uprawa

Scindapsus pstry to roślina trudniejsza w uprawie od swojego kuzyna – epipremnum złocistego. Przede wszystkim należy zapewnić mu ciepłe stanowisko o wysokiej wilgotności powietrza. Najlepiej uprawiać to pnącze w domowej szklarence albo terrarium.
Scindapsus pstry nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia, dlatego nie wolno ustawiać go na parapetach okien od strony południowej. Optymalna do dobrego wzrostu rośliny jest temperatura mieszcząca się w granicach 21–27 st. C. Niższa temperatura jest zalecana jedynie zimą (ale nie mniej niż13 st. C). Pamiętajmy, aby w okresie, gdy w mieszkaniu włączone jest centralne ogrzewanie, odsunąć roślinę od grzejnika i zwiększyć wilgotność powietrza (spryskując pnącze regularnie bądź wstawiając doniczkę z rośliną do podstawki wypełnionej kamykami lub keramzytem zalanymi wodą, pamiętając by sama doniczka nie była zanurzona w wodzie). Jeśli powietrze jest zbyt suche liście rośliny zaczynają się zwijać.

Rozmnażanie scindapsusa pstrego

Scindapsus pstry rozmnaża się z wierzchołkowych sadzonek pędowych lub odcinków łodygi z jednym pąkiem. Sadzonki pozyskuje się wiosną, łatwo ukorzeniają się w wodzie (wystarczy włożyć przycięte pędy do naczynia z wodą i po wypuszczeniu korzeni posadzić do doniczki wypełnionej podłożem) lub bezpośrednio w podłożu.

>>Przeczytaj też: Ukorzenianie sadzonek. Rośliny doniczkowe: rozmnażanie z sadzonek ukorzenianych w wodzie

Scindapsus: roślina zwisająca lub pnąca
Scindapsus pstry uprawia się w wiszących pojemnikach lub jako roślinę pnąca prowadzoną przy podporze (paliku, kratce itp.)

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze rośliny doniczkowe, które można prowadzić na palikach, kratkach i podporach

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.