Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Czystek kreteński

Czystek

Epipremnum

Epipremnum złociste

Platycerium

Platycerium

Dracena obrzeżona

Dracena obrzeżona

Doniczkowe
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Sansewieria gwinejska

Sansevieria trifasciata
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 40 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona, zielono-biała, pstra
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: XI - IV
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sansewieria gwinejska jest sukulentem liściowym – magazynuje wodę w mięsistych liściach. Pochodzi z zachodniej Afryki równikowej (Gwinea). Jako roślina pokojowa uprawiana jest od kilku stuleci. Swe miano przyjęła od nazwiska włoskiego arystokraty, Raimondo de Sango księcia Sanseviero (żyjącego w latach 1710–1771), miłośnika roślin, który jako pierwszy sprowadził sansewierię z Afryki do Neapolu.

>>Przeczytaj też: Sukulenty w mieszkaniu – jak pielęgnować sukulenty w domowej uprawie

Sansewieria gwinejska

Sansewieria gwinejska jest rośliną długowieczną i bardzo wytrzymałą na niekorzystne warunki: suszę, duże różnice temperatur, silne nasłonecznienie. Nie lubi tylko nadmiernego podlewania. Roślina dorasta do 100–120 cm wysokości, zazwyczaj jednak osiąga 40–80 cm. W sprzedaży są także odmiany karłowe do 30 cm wysokości. Długie, ostro zakończone, wzniesione liście, o 5–6 cm szerokości i zielonej barwie, wyrastają bezpośrednio z podłoża (co roku pojawiają się 2–3 nowe). Mają żółtawy lub kremowy brzeg oraz ciemniejsze, poprzeczne, nieregularne prążki.

Kwiat sansewieria

Sansewieria kwitnie zazwyczaj na początku lata. Kwiatostany 30–70 cm wysokości, złożone z drobnych, o delikatnym zapachu, jasnożółtozielonych kwiatów, wyrastają bezpośrednio z podłoża (obok liści). Pamiętajmy, aby po przekwitnięciu usunąć je.

Sansewieria pielęgnacja

Sansewieria gwinejska dobrze rośnie w pełnym słońcu, półcieniu, a nawet w cieniu. Latem należy zapewnić temperaturę 21–24 st C, zimą 18 st. C. Roślina znosi spadek temperatury poniżej 10 st. C, ale tylko w suchych mieszkaniach (w chłodnych i wilgotnych może gnić). Im chłodniej, tym należy podlewać mniej. Zawsze uważajmy, aby rośliny nie zalać (nadmiar wody trzeba usuwać). Latem podlewamy raz na 1–2 tygodnie, zimą nawet co 3 tygodnie. Roślin nie zraszamy, nie stosujemy nabłyszczaczy (liście wystarczy przecierać wilgotną szmatką). Nawozimy tylko latem – co 3 tygodnie, płynnym nawozem wieloskładnikowym (np. dla kaktusów). Młodsze rośliny przesadzamy co 2 lata, natomiast starsze – co 3 lata, pamiętając o wsypaniu na dno doniczki 2–3 cm warstwy drenażu.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe dla zapracowanych. Niewymagające kwiaty doniczkowe

Sansewieria gwinejska - rozmnażanie

Sansewierię gwinejską rozmnaża się przez sadzonki, najlepiej w marcu. Liść dzielimy w poprzek na fragmenty o długości 5–6 cm, pozostawiamy do przeschnięcia, po czym ich dolne części zanurzamy w ukorzeniaczu i zagłębiamy w podłożu z torfu i piasku (1:1). Należy uważać, aby nie umieścić ich do góry nogami. Naczynie z sadzonkami przykrywamy folią i ustawiamy w jasnym miejscu o temperaturze około 20 st. C. Kiedy sadzonki mają 2–3 nowe liście, ostrożnie oddzielamy je od starego fragmentu liścia i przesadzamy do doniczek. Nowe rośliny otrzymane z sadzonek liściowych nie mają kolorowych obrzeży.
Sansewierię można też rozmnażać przez podział, najlepiej późnym latem, oddzielając młode odrosty i ostrożnie rozrywając bryłę korzeniową.

Poznaj też sansewierię cylindryczną

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.