Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kalanchoe wiechowate

Kalanchoe wiechowate

Paprotnik sierpowaty

Paprotnik sierpowaty

Skrytokwiat

Skrytokwiat

Kurkuma wąskolistna

Kurkuma wąskolistna

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Saintpaulia = Fiołek afrykański

Saintpaulia ionantha
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 10 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, biała, różowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: I - XII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Fiołek afrykański  – opis

Saintpaulia – fiołek afrykański – należy do najpopularniejszych roślin pokojowych, dostępnych w sprzedaży cały rok. Roślinę tę nazwano na cześć barona Waltera von Saint Paul St Claire, który odkrył ja w końcu XIX wieku w górach Usambara w Cape Province, w Afryce Południowej. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wyhodowanych odmian o bogatej gamie barw kwiatów, od fioletowej i ciemnoniebieskiej, przez czerwoną, fiołkoworóżową i różową do białej. Niektóre odmiany mają kwiaty podwójne lub pełne, są także takie o postrzępionych brzegach płatków.

Fiołki – jakie kupować

Przy zakupie rośliny należy wybierać egzemplarz o ciemnozielonych, błyszczących liściach z licznymi, dużymi pąkami kwiatowymi. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy na roślinie nie ma śladów gnicia, nie wybieramy roślin o cętkowanych lub zniekształconych liściach (świadczy to o ich zarażeniu wirusem).
Fiołek afrykański jest bardzo wrażliwy na zimno, jeśli więc kupujemy go w chłodne dni, szczególnie zimą, należy zadbać o dobre zabezpieczenie rośliny, aby nie zmarzła podczas transportu do domu.

Fiołki afrykańskie – pielęgnacja

Fiołek w doniczce osiąga 10–15 cm wysokości i 12–15 cm średnicy. Jeśli posadzi się kilka roślin w jednej doniczce, to wyglądają one jak jedna duża roślina obficie kwitnąca.
Kwitnie cały rok, szczególnie obficie latem. Lubi miejsca dobrze oświetlone – najlepiej ustawić go na parapecie przy oknie. Należy pamiętać, aby latem chronić go przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Minimalna temperatura uprawy wynosi 12°C, ale lepiej rośnie w 15°C. Obfitsze kwitnienie i większe kwiaty można uzyskać, zapewniając roślinie 6-tygodniowy okres spoczynku w nieco niższej temperaturze oraz podlewając ją tylko raz w tygodniu. Po takim „urlopie”, którego można roślinie udzielić w dowolnej porze roku, tworzy ona mnóstwo pąków kwiatowych. Najlepiej rośnie w ziemi torfowej. Przesadzać należy, gdy liście drobnieją i skupiają się, zwykle co roku, do doniczki tylko o numer większej, gdyż lepiej kwitnie w doniczce nieco za ciasnej. Najlepsze są doniczki płaskie, gdyż fiołek afrykański ma płytki system korzeniowy. Trzeba usuwać złamane, uszkodzone, zbrązowiałe liście i przekwitłe kwiaty.

>>Przeczytaj też: Fiołek afrykański (sępolia) w doniczce – domowa uprawa i pielęgnacja

Saintpaulia – jak podlewać

Roślinę należy podlewać wyłącznie do podstawek dwa razy w tygodniu, uważając, aby nie zalać rośliny. Nie wolno zmoczyć liści – wtedy znacznie zwiększa się niebezpieczeństwo porażenia przez mączniaka i możliwość poparzenia (gdy słońce świeci bezpośrednio na roślinę). Fiołek domowy lubi dużą wilgotność, ale nie znosi spryskiwania. Najlepiej ustawić doniczkę na podstawce z kamykami i wodą lub w większym pojemniku wypełnionym wilgotnym mchem. Liście trzeba czyścić miękkim, suchym pędzelkiem, nie wolno używać płynu ani środków do nabłyszczania liści. Roślina dobrze czuje się w kuchni lub łazience, gdzie jest dużo pary wodnej. Nie lubi przeciągów. Latem należy zasilać nawozem płynnym co 3–4 tygodnie.

>>Obejrzyj film: Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe zimą?

Fiołek afrykański – rozmnażanie

Fiołki domowe najczęściej rozmnaża się przez sadzonki liściowe z ogonkiem, które najlepiej pobierać późną wiosną. Sadzonki ukorzenia się w ziemi lub w wodzie. W ten sposób otrzymane rośliny zachowują cechy rośliny matecznej i zakwitają po około 6 miesiącach. Fiołek doniczkowy można także rozmnażać przez wysiewanie wiosna nasion, ale siewki wykazują zróżnicowanie cech. Nasiona kiełkują w temperaturze 18–21°C.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.