Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Ardizja karbowana

Ardizja karbowana

Pierwiosnek kubkowaty

Pierwiosnek kubkowaty

Ctenanthe

Ctenanthe

Aglonema

Aglonema

Doniczkowe
lista roślin
fot: photos.com

Rosiczka

Drosera
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie:
Pokrój:
Wysokość: 5 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Rosiczki to szczególna grupa roślin, łącząca w sobie zarówno cechy mięsożernego drapieżnika, jak i typowej rośliny zielnej. Rodzaj Drosera jest bardzo zróżnicowany i liczy ponad 180 gatunków, żyjących w różnych częściach świata. W zależności od środowiska, w którym występują, rosiczki mogą być roślinami tropikalnymi, prowadzącymi wegetację cały rok i wymagającymi dużej wilgotności powietrza oraz stałej, dość wysokiej temperatury lub roślinami klimatu umiarkowanego, przechodzącymi okres zimowego spoczynku.

 

Rosiczka mięsożerna

 

Zwykle rosiczki dorastają do 5-20 cm wysokości, mają podłużne lub jajowate liście ułożone w kształt rozety bądź wyrastające skrętolegle na niewielkiej łodydze. Brzeg liści pokrywają liczne włoski wydzielające na końcach niewielkie kropelki lepkiej i słodkawej cieczy, która może być przeźroczysta (przypomina krople rosy) lub zabarwiona na różowo. Jej głównym zadaniem jest wabienie i chwytanie owadów, a także przytrzymywanie ofiary podczas trawienia. Owad, próbując uwolnić się z pułapki, po krótkim czasie opada z sił, po czym zostaje rozłożony przez roślinę za pomocą specjalnych enzymów.
Taki sposób odżywiania jest jednak dla rosiczek jedynie uzupełnieniem diety, szczególnie przydatnym na niezbyt żyznych i ubogich w azot podłożach.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze rośliny owadożerne do uprawy w domu

 

Gatunki rosiczki

Chociaż większość rosiczek to rośliny zasiedlające bardziej przyjazne środowiska, kilka gatunków można także spotkać na terenie naszego kraju. Należą do nich:

  • rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia) o różowych włoskach i małych, okrągłych listkach, wyrastających na długich ogonkach),
  • rosiczka długolistna (Drosera anglica) o wydłużonych liściach, uzbrojonych w długie, różowe włoski),
  • rosiczka pośrednia (Drosera intermedia) o niewielkich, owalnych liściach i długich, różowych włoskach). Ich liczebność jest jednak tak mała, że zostały objęte ścisłą ochroną gatunkową.

 

Wiele gatunków rosiczek można też uprawiać w doniczkach w mieszkaniu, oczywiście pod warunkiem zapewnienia roślinom odpowiednich warunków środowiskowych, odpowiadających ich indywidualnym wymaganiom.

Poznaj też inną roślinę drapieżną - dzbanecznik

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.