Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat

Ctenante

Ctenante

Storczyk Vanda

Vanda (storczyk Vanda)

Filodendron pnący

Filodendron pnący

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Rhipsalis (syn. Erythrorhipsalis)

Rhipsalis pilocarpa = Erythrorhipsalis pilocarpa
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, przewisający
Wysokość: 10 cm - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rhipsalis to sukulent z rodziny kaktusowatych, w swojej ojczyźnie (jest bardzo rzadki - zaledwie 7 stanowisk w Brazylii) porasta rozwidlenia gałezi drzew (epifit) w wilgotnych lasach lub fragmenty skalne (litofit) m.in. na nadmorskich klifach. Jego pędy zwisają w dużych kiściach, osiągając nawet kilka metrów długości.

Pierwotna nazwa to Erythrorhipsalis pillocarpa. Z innymi rhipsalisami łaczy go zwieszający pokrój i podobny wygląd pędów. Poza tym, jako jedyny z Rhipsalisów jest pokryty delikatnymi włoskami, przypominajacymi cieniutkie kolce. W ostrym słońcu pędy mogą czerwienieć. Poza tym pędy Rhipsalis pilocarpa są  wałeczkowate, niekiedy lekko podłużnie żebrowane o średnicy około 3 mm, pokryte miejscami okółkowo ułożonymi korzeniami powietrznymi. Młode pędy, początkowo wzniesione, wyrastają z wierzchołków pędów starszych w parach lub całymi pękami i do momentu wypuszczenia młodszych segmentów dorastają do około 1 cm długości.

W swej ojczyźnie Ripsalis wytwarza pojedyncze, kremowe kwiaty, czerwonawe wewnątrz, o gwiazdkowatym kształcie i licznych wąskich płatkach długości okolo 2mm, wyrastających z zielonkawych pąków kwiatowych, na końcach najmłodszych przyrostów. W mieszkaniach zakwita rzadko. Jeszcze rzadziej zawiązuje drobne, niemal okrągłe owoce o czerwonej barwie i średnicy około 5 mm, pokryte, podobnie jak pędy - pękami drobnych włosków.

Roślina ta nie jest wymagająca w uprawie. Zniesie zarówno bezpośrednie słońce, jak i okresową suszę. Najlepiej jednak rośnie w rozproszonym świetle słonecznym, a spryskiwana od czasu do czasu wodą - wytwarza więcej korzeni powietrznych, dzięki czemu łatwiej i szybciej można ją rozmnażać.

Rhipsalis rozmnaża się bardzo łatwo. Wystarczy oderwać pędy, posiadające korzenie powietrzne i posadzić w wilgotnym, podłożu. Po kilku tygodniach są już dość dobrze ukorzenione i mogą zacząć wypuszczać młode pędy ze swych wierzchołków.

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Tagi: sukulent
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.