Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Cissus cukrowy

Cissus cukrowy

Gardenia jaśminowata

Gardenia jaśminowata

Cytryna zwyczajna

Cytryna zwyczajna

Zielistka 'Green Orange'

Zielistka 'Green Orange'

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Psianka paprykowa

Solanum pseudocapsicum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: do 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Psianka paprykowa należy do rodziny psiankowatych Solanaceae. Pochodzi z Ameryki Południowej. W Polsce jest uprawiana jako roślina doniczkowa, ma postać rozłożystego krzaczka, dorastającego do około 40 cm wysokości.

Psianka paprykowa ma ciemnozielone liście o pofalowanych krawędziach, długości około 8 cm. Latem na roślinie pojawiają się liczne, drobne, białe kwiaty o gwiazdkowatym kształcie, średnicy 1,5 cm. Ozdobą rośliny są natomiast pojawiające się jesienią okrągłe, pomarańczowoczerwone owoce średnicy 2 cm, które utrzymują się na roślinie kilka tygodni (w chłodnym pomieszczeniu możemy cieszyć się nimi dłużej).
Uwaga! Owoce są trujące!

W mieszkaniu najlepiej postawić psiankę w chłodnym pomieszczeniu na stanowisku jasnym i słonecznym (np. na nasłonecznionym parapecie). Zimą należy zapewnić temperaturę 10–15°C i często zraszać liście. Podlewamy regularnie tak, aby ziemia w doniczce była stale wilgotna, nie dopuszczając do całkowitego przesuszenia. Zbyt obfite lub nieregularne podlewanie powoduje opadanie liści. Jeśli w pomieszczeniu, w którym stoi psianka jest zbyt gorąco i sucho, a światła jest za mało, roślina może reagować zrzucaniem owoców. Nawozić należy co dwa tygodnie.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.