Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Paprotnik sierpowaty

Paprotnik sierpowaty

Pilea cadierei

Pilea

Cibora zmienna (papirus)

Cibora zmienna (papirus)

Pachypodium Lamera

Pachypodium Lamera

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Platycerium

Platycerium
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: nieregularny
Wysokość: 25 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielonoszara
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Platycerium, czyli popularne łosie rogi, to jedna z najpiękniejszych paproci z rodziny paprotkowatych Polypodiaceae. Jego łacińska nazwa pochodzi od greckich słów: platys – szeroki i keras – róg.
Rodzaj Platycerium sp. zawiera kilkanaście gatunków, z czego w uprawie doniczkowej najpopularniejszy jest Platycerium alcicorne (syn. P. bifurcatum) – epifit, znakomicie nadający się do wiszącego pojemnika, dobrze rośnie także na kawałku pnia bądź kory, albo w doniczce. Rośnie powoli, wytwarza dwa rodzaje liści: dolne są płone, płatowate, ułożone dachówkowato, tworzące rodzaj podstawy dla długich, wciętych liści asymilacyjnych, na których znajdują się skupienia zarodni z zarodnikami. Te drugie liście kształtem przypominają łosie rogi, wyrastają ze środka rośliny i rozkładają się na wszystkie strony. Roślina dorasta do 25–30 cm wysokości, zwisające liście osiągają 50–60 cm długości.

Platycerium jest łatwe w uprawie. Jest rośliną tolerancyjną, lubi jasne stanowiska, ale konieczna jest ochrona przed bezpośrednim słońcem. Warto spryskiwać całą roślinę 1–2 razy w tygodniu. Nie wolno jej nabłyszczać. Nie należy też ścierać kurzu z liści, ponieważ niszczy się w ten sposób drobniutkie włoski, które je pokrywają i pomagają roślinie znosić suche powietrze. Platycerium lubi ciepło – optymalna temperatura uprawy wynosi około 25ºC, zimą może być niższa, ale nie powinna spadać poniżej 10ºC. Stare liście zamierają i usychają – nie usuwa się ich, odpadną same.

Podlewać najlepiej raz w tygodniu, zimą rzadziej, między podlewaniami należy pozwolić, aby podłoże w doniczce przeschło, ale nie wyschło całkowicie. Najlepiej nawadniać przez zanurzenie pojemnika z rośliną w misce z wodą na około 15 minut.
Nawozić latem, co 2 tygodnie, niewielkimi dawkami nawozów (najlepiej płynnych).

Platycerium można rozmnażać oddzielając małe rośliny, które pojawiają się u podstawy starszych egzemplarzy – taki odrost musi mieć własne korzenie, aby mógł funkcjonować samodzielnie. Roślinę można też rozmnażać przez podział rozrośniętych okazów.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.