Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Filodendron podwójnie pierzasty

Filodendron podwójnie pierzasty

sansewieria gwinejska

Sansewieria gwinejska

Phalaenopsis

Falenopsis

Kalanchoe wiechowate

Kalanchoe wiechowate

Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Pilea

Pilea
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący, wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona, wielobarwna
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pilea jest u nas uprawiana jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny pokrzywowatych  (Urticaceae). W środowisku naturalnym występuje na kilku kontynentach. W Polsce najczęściej uprawia się następujące gatunki: pilea błyszcząca (Pilea involucrata), pilea peperomiowata (Pilea peperomioides), pilea Cadiera (Pilea cadierei) i pilea grubolistna (Pilea crassifolia). Poszczególne gatunki pilei różnią się pokrojem i wysokością roślin oraz kształtem i zabarwieniem liści. Pilee to zwykle rośliny krótkowieczne (kilka sezonów), nieprzekraczające 40 cm wysokości. Są ozdobne przede wszystkim z liści.

Pilea lubi stanowiska jasne o dużej ilości światła rozproszonego. Jest tolerancyjna względem podłoża – można używać uniwersalnej ziemi. Pilea dobrze rośnie w temperaturze pokojowej – nawet w okresie zimowym powinno się ją przechowywać w umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu. Powinna być regularnie podlewania, gdyż negatywnie reaguje na przesuszenie. Lubi zraszanie – latem zabieg można przeprowadzać codziennie. Od wiosny do końca lata warto pileę nawozić – dawki nawozów powinny być jednak mocno rozcieńczone. Z reguły nie wymaga przesadzania. Po kilku latach pilea może stracić atrakcyjny wygląd i lepiej zastąpić ją młodym okazem. Łatwo rozmnaża się z sadzonek wierzchołkowych.

Pilea jest ciekawą rośliną do dekoracji wnętrz. Warto ustawiać ją w pobliżu okna południowego lub na parapecie wystawy północnej. Niektóre gatunki można uprawiać w szklanych mini-ogrodach. Okazy płożące dobrze wyglądają w wiszących pojemnikach i na regale.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.