Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Podrzeń garbaty

Podrzeń garbaty

Kaladium

Kaladium

Dracena obrzeżona

Dracena obrzeżona

Pachypodium bispinosum

Pachypodium bispinosum

Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Pelargonia pachnąca = anginka

Pelargonium graveolens
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pelargonia pachnąca pochodzi z południowej i wschodniej części Afryki - tam rośnie w gruncie, ale jest także uprawiana w pojemnikach. W naszym klimacie znana jest jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Jest znana także jako anginka, aginowiec lub ruzyndla.

Pelargonia pachnąca - opis

W naturalnych warunkach pelargonia pachnąca przybiera postać niskiego krzewu. W naszym klimacie znana jest głównie jako roślina doniczkowa o lekko wzniesionym pokroju. Dorasta do około 1 m wysokości. Ma głęboko powcinane, jasnozielone, owłosione liście, które u dorosłych okazów są pofalowane.
Pelargonia pachnąca kwitnie od czerwca aż do września. Kwiaty zebrane są w baldachy umieszczone na długich szypułkach. W zależności od odmiany mogą mieć różny kolor: od białego przez różowy do purpurowego. Pelargonia pachnąca mają kwiaty dużo mniej ozdobne w porównaniu do innych gatunków pelargonii. 
Zarówno kwiaty, jak i liście tej pelargonii charakteryzują się dość silnym, różanym zapachem, któremu roślina zawdzięcza swą nazwę. Dodatkowo zapach ten odstrasza owady, zwłaszcza komary i meszki.

>> Obejrzyj film: Jak samodzielnie przygotować sadzonki pelargonii

Pelargonia pachnąca - warunki uprawy

Pelargonia pachnąca jest rośliną łatwą w uprawie i niewymagającą specjalistycznych zabiegów. Preferuje stanowisko jasne, z dużą ilością słońca. W półcieniu będzie słabiej rosła, a jej liście będą mniej intensywnie pachnieć. Lubi umiarkowane podlewanie, zalewanie może być przyczyną chorób grzybowych i szybkiego obumarcia. Wystarczające jest dla niej uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych, ważne aby było przewiewne i wolne od patogenów.
W okresie letnim i wczesnojesiennym roślina może stać na tarasie, balkonie lub w ogrodzie, ale zimowanie zalecane jest w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem. Warto pamiętać, ze pelargonia pachnąca jest rośliną termoindukcyjną, co oznacza że kwitnie obficie po długim przebywaniu w niskiej temperaturze. Jeżeli nie zapewnimy jej takich warunków, kwitnie słabo lub wcale.

Anginka - pielęgnacja

Aby pelargonia pachnąca obficie kwitła, należy regularnie usuwać przekwitnięte kwiatostany. Natomiast usuwanie bocznych pędów pozwoli uzyskać zwarty pokrój. Latem wskazane jest zasilanie pelargonii nawozem wieloskładnikowym dla roślin o ozdobnych liściach, najlepiej w odstępach dwutygodniowych. Roślina bardzo łatwo rozmnaża się przez sadzonki pędowe, pobierane od wiosny do jesieni (szybko się ukorzeniają). Takie odmładzanie rośliny jest zalecane, gdyż po kilku latach roślina rośnie słabiej i wydaje mniej kwiatów. Pelargonię pachnącą można także rozmnażać przez nasiona.

>> Przeczytaj też: Pelargonie na balkonie i tarasie – pielęgnacja w sezonie

Pelargonia pachnąca - zastosowanie

Jest to jedna z najbardziej popularnych roślin balkonowych i tarasowych. Dzięki dużej dekoracyjności liści, cieszy oko przez długi czas w roku. Jest znana od pokoleń, pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i wiejskich ogrodów. Olejki eteryczne - zwłaszcza olejek geraniowy, zawarty w roślinie - wykorzystywane są do leczenia bólu stawów, stanów zapalnych gardła, ucha, nieżytów górnymi drogami oddechowymi. Roślina wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe.
Dawniej liście pelargonii pachnącej dodawano do aromatycznej herbaty ziołowej.

Poznaj też inne pelargonie:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.