Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Filodendron strzałkolistny

Filodendron strzałkolistny

Kamelia japońska

Kamelia japońska

Sandersonia pomarańczowa

Sandersonia pomarańczowa

Pasiatka zwisła

Pasiatka zwisła = Trzykrotka zwisła

Doniczkowe
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Paprotnik sierpowaty

Polystichum falcatum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: 40 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Paprotnik sierpowaty to paproć należąca do rodziny nerecznikowatych (Dryopteridaceae). W środowisku naturalnym rośnie w Europie (jej cieplejszych rejonach), Azji (skąd pochodzi) i Afryce Północnej. W Polsce paprotnik sierpowaty jest najczęściej uprawiany jako roślina doniczkowa. Paproć ta dorasta zazwyczaj do 60 cm wysokości. Tworzy dość rozległe kłącza. Paprotnik sierpowaty ma sztywne, błyszczące liście, które składają się z wielu listków pojedynczych. Zarodniki mają czarną lub brunatna barwę i znajdują się na spodniej części blaszki liściowej.

Paprotnik sierpowaty ma podobne wymagania do innych gatunków paproci uprawianych w mieszkaniach. Lubi zacienione stanowiska, wolne od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Z powodzeniem rośnie na parapetach okien północnych. Optymalne podłoże dla tej paproci jest żyzne i przepuszczalne, np. torf z korą. Na dnie donicy warto dodatkowo wyłożyć solidną warstwę drenażową (uchroni korzenie przed gniciem).
Paprotnik sierpowaty lepiej rośnie w niewielkich pojemnikach. Podlewać roślinę należy często, ale umiarkowanie. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, jednak nie można zalewać paproci. Nawożenie powinno być umiarkowane, a dawki nawozów mocno rozcieńczone. Roślina dobrze reaguje na zraszanie.

W warunkach domowych paprotnik sierpowaty najłatwiej rozmnaża się przez podział. Trzeba przy tym pamiętać, że paproć ta źle reaguje na uszkodzenia. Po podziale należy zapewnić jej możliwie optymalne warunki wzrostu i dużą wilgotność powietrza.

Polecane odmiany paprotnika sierpowatego: 'Butterfieldii’, 'Maritimum’ Rochfordianum'.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.