Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Pachira

Pachira aquatica
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: drzewkowaty, wzniesiony
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pachira, nazywana potocznie drzewem butelkowym lub butelkowcem, należy do rodziny wełniakowych (Bombacoideae). W środowisku naturalnym pachira występuje w tropikalnych obszarach Ameryki, gdzie dorasta do 20 m wysokości. W Polsce jest uprawiana jako roślina doniczkowa, a jej wysokość zazwyczaj nie przekracza 1,5 m. Pachira ma pokrój wzniesiony, drzewkowaty. Często można kupić okazy złożone z kilku sadzonek ze splecionymi w warkocz pniami. W polskich warunkach kwitnie bardzo rzadko.

Pachira jest gatunkiem łatwym w uprawie, rzadko sprawiającym problemy (nawet zaniedbana).  Lubi stanowiska słoneczne, ale toleruje także półcień. W cieniu może gubić liście. W lecie znosi szeroki zakres temperatur pokojowych, zimą woli chłód (12-15 st. C). Dobrze rośnie w uniwersalnej ziemi dla zieleni doniczkowej (podłoże warto wymieszać z piaskiem). Od wiosny do końca lata zaleca się ją regularnie, obficie podlewać (około 2 razy w tygodniu). Zimą podlewanie należy ograniczyć. Nawożenie umiarkowane, co 1-2 tygodnie, nawozami dla roślin o ozdobnych liściach.
Pachira dobrze znosi przycinanie. Warto ją regularnie zraszać (zwłaszcza zimą) i oczyszczać liście z kurzu. Co 2-3 lata powinno się ją przesadzać do nieco większych donic. Rozmnażanie w domu jest niemożliwe (gatunek potrzebuje warunków szklarniowych).

Pachira może być dekoracją każdego wnętrza. To dobry gatunek dla „zapominalskich”. Ze względu na dużą wytrzymałość na niekorzystne warunki warto uprawiać ją w budynkach użyteczności publicznej, na klatkach schodowych, oranżeriach i w łazienkach. Na Dalekim Wschodzie uważa się, że drzewko butelkowe zapewnia powodzenie w finansach.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.