Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Zygopetalum

Zygopetalum

Bambus mieszańcowy ‘Shiroshima’

Bambus mieszańcowy ‘Shiroshima’

cymbidium

Cymbidium (storczyk Cymbidium)

Phalaenopsis

Falenopsis

Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Pachira

Pachira aquatica
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony, drzewkowaty
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pachira, nazywana potocznie drzewem butelkowym lub butelkowcem, należy do rodziny wełniakowych (Bombacoideae). W środowisku naturalnym pachira występuje w tropikalnych obszarach Ameryki, gdzie dorasta do 20 m wysokości. W Polsce jest uprawiana jako roślina doniczkowa, a jej wysokość zazwyczaj nie przekracza 1,5 m. Pachira ma pokrój wzniesiony, drzewkowaty. Często można kupić okazy złożone z kilku sadzonek ze splecionymi w warkocz pniami. W polskich warunkach kwitnie bardzo rzadko.

Pachira jest gatunkiem łatwym w uprawie, rzadko sprawiającym problemy (nawet zaniedbana).  Lubi stanowiska słoneczne, ale toleruje także półcień. W cieniu może gubić liście. W lecie znosi szeroki zakres temperatur pokojowych, zimą woli chłód (12-15 st. C). Dobrze rośnie w uniwersalnej ziemi dla zieleni doniczkowej (podłoże warto wymieszać z piaskiem). Od wiosny do końca lata zaleca się ją regularnie, obficie podlewać (około 2 razy w tygodniu). Zimą podlewanie należy ograniczyć. Nawożenie umiarkowane, co 1-2 tygodnie, nawozami dla roślin o ozdobnych liściach.
Pachira dobrze znosi przycinanie. Warto ją regularnie zraszać (zwłaszcza zimą) i oczyszczać liście z kurzu. Co 2-3 lata powinno się ją przesadzać do nieco większych donic. Rozmnażanie w domu jest niemożliwe (gatunek potrzebuje warunków szklarniowych).

Pachira może być dekoracją każdego wnętrza. To dobry gatunek dla „zapominalskich”. Ze względu na dużą wytrzymałość na niekorzystne warunki warto uprawiać ją w budynkach użyteczności publicznej, na klatkach schodowych, oranżeriach i w łazienkach. Na Dalekim Wschodzie uważa się, że drzewko butelkowe zapewnia powodzenie w finansach.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.