Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Opuncja drobnokolczasta

Opuntia microdasys
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł:
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółtokremowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Opuncja drobnokolczasta pochodzi z Meksyku. W Polsce można ją spotkać tylko i wyłącznie jako pokojową roślinę doniczkową. Należy do rodziny kaktusowatych (Cactaceae).

Opuncja drobnokolczasta - opis

Opuncja drobnokolczasta to kaktus, który przybiera postać gęstego krzewu. Uprawiana w doniczce osiąga od 30 do 60 cm wysokości, w naturalnym środowisku zdarzają się wyższe okazy. Krzew składa się
z korpusów o kształcie spłaszczonym. Roślina pokrywa jest licznymi białymi lub żółtymi włoskami (nie kolcami)- są to tzw. glochidy (ciernie z haczykami), które łatwo się łamią i mogą wbijać się w ciało, powodując zaczerwienienie oraz uczulenie.
Okres kwitnienia opuncji drobnokolczastej przypada od maja do czerwca (oczywiście tak dzieje się w naturalnym środowisku, w doniczce kwitnie bardzo rzadko). Kwiaty są żółtokremowe. Owoce są średniej wielkości, czerwone lub purpurowe, najczęściej okragłe. Wewnątrz nich znajduje się wiele nasion.

>>Przeczytaj też: Kaktusy doniczkowe – jak pielęgnować kaktusy w domu

Opuncja drobnokolczasta - warunki uprawy

Opuncja drobnokolczasta jest łatwa w uprawie i mało wymagająca. Lubi miejsca jasne i słoneczne. Najlepiej rośnie w temperaturze od 21 do 35 st. C. Zimą lepiej przestawić ją w miejsce chłodniejsze (10-18 st. C) i całkowicei zaprzestać podlewania.
Gleba dla opuncji powinna być umiarkowanie żyzna, przewiewna, koneicznie z drenażem. Roślina woli przesuszone podłoże, jest odporna na choroby oraz szkodniki. Zbyt częste podlewanie prowadzi szybko do gnicia korzeni, a w efekcie do obumarcia rośliny.

Opuncja drobnokolczasta - pielęgnacja

W okresie letnim opuncje należy podlewać w miarę regularnie. Roślina lubi nawożenie, jednak unikajmy go kilka tygodni przed rozpoczęciem zimowania. Rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez szczepienie.

>>Przeczytaj też: Jak przesadzać kaktusy i się przy tym nie pokłuć

Opuncja drobnokolczasta - zastosowanie

Opuncja drobnokolczasta sprawdzi się jako doniczkowa roślina pokojowa. Dobrze wygląda w towarzystwie innych sukulentów. Można ją również uprawiać w patio oraz szklarni. Ze względu na ciekawy pokrój warto ustawiać ją w miejscach widocznych. Jednak uważajmy na nią jeśli posiadamy dzieci - specyficzne ciernie łatwo wbijają się w skórę i powodują ból.

>>Poznaj też: Opuncja figowa

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.