Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Peperomia

Peperomia kędzierzawa

Czystek kreteński

Czystek

Kurkuma wąskolistna

Kurkuma wąskolistna

Asplenium

Zanokcica

Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Oncidium = Motylnik

Oncidium
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, wielobarwna, czerwona, żółta, bordowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Oncidium (motylnik) należy do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Do rodzaju Oncidium należy wiele gatunków, naturalnie występujących głównie w Ameryce Południowej. Storczyk ten zawdzięcza swoją nazwę kwiatom, które mają kształt motylich skrzydeł. Termin kwitnienia oncidium jest zróżnicowany, a kwiaty mogą mieć różną barwę. Często w uprawie spotyka się okazy kwitnące na żółto i różowo.

Storczyk oncidium jest rośliną dość wymagającą i nie jest polecana do uprawy osobom początkującym. Optymalne dla oncidium jest stanowisko jasne, o dużej ilości światła rozproszonego. Zimą storczyk często wymaga doświetlania (przez kilka godzin dziennie). Podczas sezonu wegetacyjnego temperatura w pomieszczeniu, gdzie stoi oncidium nie powinna spadać poniżej 18 st.C w czasie dnia (nocą może być nieco niższa). Należy zadbać również o wysoką wilgotność powietrza (60-70 proc.). Oprócz regularnego zraszania oncidium, w pomieszczeniu można zainstalować nawilżacze lub roślinę uprawiać w częściowo zamkniętym, szklanym pojemniku.

Oncidium najlepiej sadzić w specjalistycznym podłożu do storczyków (zawierającym korzenie paproci, mech i korę iglaków). Na dnie donicy warto ułożyć warstwę drenażową. Zaleca się sadzenie w szklanych, przezroczystych pojemnikach.
Z zabiegów pielęgnacyjnych najważniejsze jest podlewanie i utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza. Oncidium źle reaguje na podlewanie wodą bezpośrednio pobraną z sieci wodociągowej. Najlepiej do podlewania używać wody z tzw. podwójnej osmozy. Nawadniać można przez zanurzenie donicy z rośliną po brzegi w pojemniku z wodą. Nawożenie oncidium powinno być oszczędne – dawki zalecane przez producenta rozcieńcza się nawet o połowę. Storczyk powinno się przesadzać co 2-3 lata.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.