Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Pteris cretica

Orliczka kreteńska

Rademachera

Rademachera chińska

Callisia warszewicziana

Callisia warszewicziana

Murraja

Murraja wiechowata

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Maranta

Maranta
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 25 cm
Barwa liści/igieł:
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Maranta pochodzi za Ameryki Południowej i Środkowej, w stanie naturalnym występuje w tropikach Brazylii. Należy do rodziny marantowatych Marantaceae.
Maranta to bardzo dekoracyjna roślina doniczkowa, której ozdobą są różnokolorowe, wzorzyste liście: okrągłe, aksamitne, z wyraźnie zaznaczonymi nerwami głównymi. Liście zwijają się na noc.
Maranta dorasta do około 25 cm wysokości. Najczęściej uprawiany jest gatunek Maranta leuconeura oraz jego dwie odmiany ‘Fascinator’ o liściach zielonych z czerwonymi nerwami i ‘Kerchoveana’ o liściach jasnozielonych z brunatnymi plamami. Kwiaty maranty są drobne, białofioletowe, podobne do kwiatów lobelii, ukazują się po 3-4 na długich łodyżkach.

Marantę najlepiej postawić w miejscu półcienistym, ponieważ zbyt dużo światła powoduje blednięcie liści. Maranta lubi ciepłe i wilgotne powietrze. Jeśli jest zbyt sucho, końcówki liści mogą brązowieć. Podlewać roślinę należy obficie (lubi wilgotne podłoże), szczególnie latem, kiedy też należy marantę zraszać (najlepiej codziennie), zimą należy podlewać i zraszać rzadziej: raz na dwa tygodnie.
Nawozić marantę należy od kwietnia do września co dwa tygodnie, roztworem nawozu o stężeniu o połowę niższym niż w instrukcji producenta. Przesadza się ją raz w roku, wiosną, do niezbyt wysokich doniczek, gdyż korzenie maranty nie sięgają głęboko. Przy przesadzaniu roślinę można rozmnożyć przez jej podział.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.