Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Ludisia

Ludisia discolor
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: płożący
Wysokość: 15 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona, purpurowa
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: wielobarwna
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Ludisia należy do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Roślina występuje powszechnie w krajach azjatyckich. Ma pokładający się pokrój. Zwykle nie przekracza 15 cm wysokości. Liście są długie (7-8 cm), grube, mięsiste i żyłkowate. Blaszka liściowa u podstawowej formy jest zielona z wierzchu, purpurowa od spodu. Gatunek nie wytwarza pseudobulw. Pędy kwiatostanowe mogą osiągać długość do 30 cm. Pokryte są drobnymi (ok. 2 cm średnicy), białymi, pachnącymi kwiatami. Storczyk ten najczęściej zakwita od września. Kwiaty długo utrzymują się na roślinie (nawet przez zimę).

Ludisia lubi miejsca widne z dużą ilością światła rozproszonego. Nie należy wystawiać rośliny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Preferuje przewiewne pomieszczenia – z powietrzem „świeżym” i wilgotnym (wilgotność nawet 90 proc.), dlatego najlepiej uprawiać ją w warunkach szklarniowych. Lubi ciepło – temperatura latem powinna wynosić 21-27 st. C (zimą kilka stopni mniej).
Ludisię należy sadzić w specjalistycznym, dobrze przepuszczalnym podłożu, do którego często dodaje się węgiel drzewny (zwiększa to przewiewność gleby i zapobiega jej kwaśnieniu). Pojemnik do uprawy ludisii powinien być płytki. Roślinę podlewa się często (miękką wodą). Podłoże powinno jednak przeschnąć przed kolejnym zabiegiem. Ważne dla prawidłowego wzrostu jest także regularne zraszanie rośliny. W okresie wzrostu co 3-4 tygodnie warto podać mocno rozcieńczoną dawką nawozu w płynie. Zimą ludisii nie nawozi się, a podlewanie mocno ogranicza. Roślinę można łatwo rozmnożyć przez podział.

Ludisia to interesująca dekoracja, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Gatunek zasługuję na uwagę, gdyż w przeciwieństwie do większości storczyków jest ozdobny także z liści.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.