Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

cymbidium

Cymbidium (storczyk Cymbidium)

Nertera płożąca

Nertera płożąca

Kurkuma wąskolistna

Kurkuma wąskolistna

Krossandra lejkowata

Krossandra lejkowata

Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Liwistona chińska

Livistona chinensis
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Liwistona chińska należy do rodziny arekowatych (Arecaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji, gdzie dorasta do 15 m wysokości. Uprawiana w mieszkaniach jako roślina doniczkowa dorasta do 3 m. Liwistona ma wzniesiony, szeroko rozłożysty pokrój. Liście są duże, wachlarzowate, atrakcyjne z wyglądu.

Liwistona chińska najlepiej rośnie w miejscach jasnych o dużej ilości światła rozproszonego. Dobrze radzi sobie także na pełnym słońcu. Optymalne podłoże dla liwistony jest przepuszczalne, żyzne, próchniczne (z odrobiną piasku i żwiru). Latem roślinę można wystawiać do ogrodu. Zimą powinna przejść okres spoczynku w umiarkowanie chłodnej temperaturze (12-15 st. C). Wytrzymuje niewielkie, krótkotrwałe przymrozki. Od wiosny do jesieni podlewa się ją regularnie, zimą podlewanie należy ograniczyć. Nie można jednak dopuszczać, aby woda zalegała w podstawce – to częsty powód gnicia korzeni i występowania chorób grzybowych. W czasie sezonu wegetacyjnego palmę warto dokarmiać co 2-3 tygodnie nawozem specjalistycznym. Należy zadbać o zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach – roślinie mogą brązowieć końcówki liści. Nie zaleca się ustawiać jej blisko kaloryferów.
Liwistonię chińską przesadza się, gdy korzenie przerosną otwory w doniczce. Może być atakowana przez przędziorki, tarczniki i miseczniki.

Liwistona chińska to gatunek ceniony zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Ze względu na pokaźne rozmiary (zarówno wysokość jak i szerokość) najokazalej prezentuje się w przestronnych salonach i holach.

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.