Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Filodendron czerwieniejący

Filodendron czerwieniejący

Gerbera

Gerbera miniaturowa

Ardizja karbowana

Ardizja karbowana

Rademachera

Rademachera chińska

Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Kuflik

Callistemon
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: krzaczasty, zwisający
Wysokość: 80 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kuflik pochodzi z południowo-zachodniej Australii, gdzie uprawiany jest w gruncie, jako roślina ogrodnicza. W innych częściach świata, w tym w Polsce, znany jest przede wszystkim jako roślina doniczkowa. Kuflik należy do rodziny mirtowatych (Myrtaceae).

Kuflik - opis

Kuflik w naturze to wiecznie zielony krzew lub małe drzewo. Jest rośliną długowieczną. Ma najczęściej wzniesiony pokrój, jednak istnieją odmiany o pokroju zwisającym. Roślina dorasta nawet do 2 m wysokości (w naturalnych warunkach), w doniczce osiąga 80-150 cm. Liście są wąsko lancetowate, skórzaste i wydłużone, zielone.
Największą ozdoba kuflika są cylindryczne kwiatostany na szczytach pędów - wyjątkowo dekoracyjne, przypominające budową szczotkę do mycia butelek, osiągające do 15 cm długości, złożone z czerwonych kwiatów o długich pręcikach. Kuflika kwitnie od czerwca do września. Po przekwitnięciu szypułki kwiatowe rosną dalej, a na nich kapsuły nasion, które po czasie stają się na w pół osadzone na drewniejącej gałęzi.
Roślina jest silnie miododajna, a nektar zawarty w kwiatach wabi także ptaki.

Ciekawe gatunki kuflika:

  • kuflik cytrynowy (łac. Callistemon citrinus) - jego liście są niewielkie, a zgniecione wydzielają przyjemny cytrynowy zapach,
  • kuflik płaczący (łac. Callistemon viminalis) - o zwisającym pokroju.

>>Przeczytaj też: Kwiaty balkonowe: najpopularniejsze rośliny pienne na balkony

Kuflik - warunki uprawy

Kuflik nie jest rośliną łatwą w uprawie. Preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste. Najlepsze dla niego jest podłoże kwaśne i pulchne. Jest wrażliwy na przymrozki, dlatego zalecana jest uprawa w doniczce. Temperatura poniżej 0 st. C prowadzi do usychania rośliny, a w efekcie do śmierci. W okresie zimowym temperatura powietrza dla kuflika nie powinna spadać poniżej 8 st. Celsjusza. Roślina preferuje wilgotne podłoże, ale nie lubi zalegającej wody w okolicach korzeni.

>>Przeczytaj też: Kuflik - uschnięte liście po zimie

Kuflik - pielęgnacja

Kuflik bardzo lubi przewiewne podłoże, dlatego wskazany jest drenaż na dnie pojemnika. Dobrze rośnie w za ciasnej doniczce, niewiele większej od korzeni. Zabieg nawożenia dobrze wykonywać raz w miesiącu, nawozem pozbawionym wapnia. Przycinanie po przekwitnięciu dobrze wpływa na rozkrzewianie i odmłodzenie rośliny. Kuflik można formować na drzewko bonsai. Pamiętajmy o tym, aby na jesień i zimę roślinę przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem.
Kuflik rozmnaża się przez nasiona oraz sadzonki pędowe pobierane jesienią, w momencie przekwitnięcia kwiatów.

Kuflik - zastosowanie

Kuflik to znakomita roślina pojemnikowa, która w sezonie może zdobić balkon, taras lub ogród, natomiast zimą dekoruje nasze wnętrza. Dzięki możliwości formowania na bonsai, idealnie wpasuje się do wielkości każdego pomieszczenia.
Gatunek ten w Polsce jest jeszcze mało popularny.

Poznaj też inne ciekawe rośliny do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.