Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Wilczomlecz trójżebrowy

Wilczomlecz trójżebrowy

Phalaenopsis

Falenopsis

Haworsja

Haworsja = haworcja

Eszeweria

Eszeweria

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Kroton

Codiaeum variegatum pictum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, drzewiasty
Wysokość: 30 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: wielobarwna
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kroton jest jedną z popularnych roślin pokojowych ozdobnych z liści. Należy do rodziny wilczomleczowatych Euphorbiaceae. Pochodzi z Malezji i Indii Wschodnich, do Europy została sprowadzona w pierwszej połowie XIX w.

Kroton kwiat doniczkowy

Obecnie uprawia się wiele odmian krotona różniących się kształtem liści, które mogą być między innymi podobne do liści wawrzynu, dębu, lancetowate. Wspólną cechą odmian jest to, że liście mają wyraźny, zwykle żółtawy rysunek wzdłuż nerwów, z barwnymi plamami między nimi.

>>Przeczytaj też: Trujące kwiaty doniczkowe w domu. Jakie rośliny doniczkowe są niebezpieczne

Kroton wymagania

Kroton wymaga bardzo dobrych warunków świetlnych. Kupując roślinę wybieramy egzemplarz gęsto ulistniony od samej podstawy, liście powinny mieć barwy żywe, nie spłowiałe i nie matowe. Kupując roślinę w okresie zimowym i przenosząc ją do domu należy zadbać, aby dobrze osłonić ją przed zimnym powietrzem.

Kroton może osiągnąć rozmiary krzewu wysokości i średnicy bliskiej 1 m. Pędy przyrastają rocznie 20–25 cm. Rośliny wytwarzają w lecie niepozorny kwiatostan z drobnymi kwiatami.
Im lepsze warunki świetlne, tym ubarwienie liści jest intensywniejsze. Kroton znosi nawet bezpośrednie światło słoneczne, w takich warunkach nie wolno jednak zraszać liści, gdyż mogą ulec przypaleniu.

>>Przeczytaj też: Zwiędnięty kroton

Kroton pielęgnacja

Aby kroton nie zrzucał liści zimą należy zapewnić mu przez cały czas możliwie wyrównaną stałą temperaturę. Optymalna temperatura zimą wynosi 15°C (dopuszczalna jest 13 st. C, jeżeli nie występują jej wahania). Kroton wytrzymuje temperaturę do 27  st. C. Rośliny zbyt wyciągnięte i ogołocone z liści można ściąć na wiosnę, aby wypuściły nowe pędy. Miejsca cięcia zasypujemy sproszkowanym węglem drzewnym, by zahamować wyciek soku.

Latem podlewamy 2–3 razy w tygodniu, utrzymując ziemię stale wilgotną (nie pozwalając jej przeschnąć). Zimą wystarczy nawadniać co 4–5 dni. Zawsze należy używać letniej wody.
Podczas wegetacji latem zasilamy rośliny płynnym nawozem co 14 dni przy podlewaniu.
Kroton lubi codzienne zraszanie, ale trzeba go zaniechać, gdy roślina jest ustawiona w miejscu nasłonecznionym – wtedy, aby utrzymać wilgotność, można ustawić doniczkę na kamykach w podstawce z wodą.

 

Kroton rozmnażanie

 

Kroton rozmnaża się przez sadzonki pozyskane wiosną z wierzchołków pędów i ukorzenione w temperaturze 24°C w wilgotnej atmosferze (najlepiej w mnożarce).

Poznaj inne rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach:

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.