Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Ludisia

Ludisia

Murraja

Murraja wiechowata

Kalanchoe Blossfelda

Kalanchoe Blossfelda

Pilea cadierei

Pilea

Doniczkowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Krasnokwiat białokwiatowy

Haemanthus albiflos
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, wzniesionym
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Krasnokwiat białokwiatowy pochodzi z Afryki Południowej. W Polsce znany jest jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae).

Krasnokwiat białokwiatowy - opis

Krasnokwiat białokwiatowy dorasta do 30 cm wysokości. Jego pokrój jest delikatnie wzniesiony, liście rozkładają się na boki. Liście są szarozielone, czasami z żółtymi plamkami, grube, mięsiste, długie i okrągło zakończone. Część podziemną rośliny stanowi cebula, której połowa wystaje nad powierzchnię ziemię.
Krasnokwiat białokwiatowy najczęściej kwitnie od lipca do września (zależy to od warunków, w jakich rośnie). Białe kwiaty zebrane są w baldachowaty kwiatostan osadzony na grubej łodydze. Atrakcyjności kwiatom dodają liczne pręciki wyrastające ponad kwiat, pylniki są dość duże w kolorze żółtym lub pomarańczowym. Owocem jest jagoda, która posiada kolor od pomarańczowego do czerwonego, w zależności od stanu dojrzałości.

Krasnokwiat białokwiatowy - warunki uprawy

Krasnokwiat białokwiatowy w swoim naturalnym środowisku nie wymaga dużej ilości światła, jednak jeśli uprawiamy ją w domu w pojemniku, lepiej zadbać o miejsce słoneczne, ale o świetle rozproszonym (bezpośrednie promienie słoneczne mogą powodować uszkodzenia liści). Podłoże dla krasnokwiatu powinno być żyzne, przewiewne, koniecznie z drenażem, dobrze aby podłoże było stale wilgotne. Zimą warto przenieść roślinę do pomieszczenia o temperaturze około 15 st. C.

Krasnokwiat białokwiatowy - pielęgnacja

Nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu krasnokwiatu przez cały okres wegetacji. Sprzyja mu również nawożenie mineralne. Jeżeli chcemy przedłużyć kwitnienie rośliny, warto ją w tym okresie więcej cieniować.
Krasnokwiat rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział cebul przybyszowych. Możliwe jest również rozmnażanie generatywne z nasion. Zakwita po około 3-4 latach od posadzenia.

Krasnokwiat białokwiatowy - zastosowanie

Roślina doniczkowa, jaką jest krasnokwiat białokwiatowy, bardzo dobrze prezentuje się na parapecie - zarówno w grupie, jak i pojedynczo. Atrakcyjnie wygląda w towarzystwie storczyków.

Poznaj też krasnokwiat Katarzyny

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.