Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Szeflera drzewkowata

Szeflera drzewkowata

Asparagus sprengeri

Szparag gęstokwiatowy

Czystek kreteński

Czystek

Kalatea

Kalatea

Doniczkowe
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Kordylina

Cordyline
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielono-czerwona, zielona, czerwona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Rodzaj Cordyline należy do rodziny agawowatych Agavaceae i obejmuje kilkanaście gatunków pochodzących z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej, Polinezji, Malezji i Indii oraz umiarkowanych rejonów Nowej Zelandii i Australii. Kordyliny są spokrewnione z dracenami.

Kordyliny mają ozdobne, długie, kształtem przypominające miecz liście, które tworzą na wierzchołku pnia pióropusze. W zależności od gatunku i odmiany liście mają barwę zieloną bądź czerwoną w różnych odcieniach, niektóre są paskowane.
Kordyliny są dość łatwe w uprawie, w mieszkaniach osiągają zazwyczaj 30–60 cm wysokości. Kupując roślinę należy wybierać egzemplarz o liściach wybarwionych, bez brunatnych plam i zaschniętych końcówkach. Kwitną tylko starsze rośliny wydając niepozorne, kremowobiałe kwiaty o kształcie gwiazdki, zebrane w wiechy. Kwiaty intensywnie pachną.

Kordyliny o ciemnozielonych liściach potrzebują mniej światła, natomiast te o innych barwach liści wymagają dobrych warunków świetlnych, ale należy chronić je latem przed bezpośrednim nasłonecznieniem.
Kordyliny lubią dość wysoką temperaturę zimą – powinna wynosić 18–21st. C (znoszą jednak nawet 13 st. C, ale wtedy należy ograniczyć podlewanie). Latem natomiast nie należy przekraczać 24 st. C, ale niezbędne jest zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza. Przeciągi powodują brązowienie liści. W suchym powietrzu rośliny tracą zazwyczaj dolne liście.

Kordyliny lubią zraszanie. Liście należy czyścić wilgotną gąbką lub miękką ściereczką. Podlewanie latem powinno być dość intensywne (1–2 razy w tygodniu), zimą natomiast trzeba je ograniczyć. Ważne, aby po podlaniu nie pozostawiać wody w podstawce, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni. Nie wolno też spowodować całkowitego przeschnięcia podłoża. W okresie wzrostu roślinę zasilamy co dwa tygodnie nawozem płynnym.
Młode rośliny przesadzamy co roku (wiosną), starsze – rzadziej, zawsze do tylko trochę większych doniczek. Kordyliny rozmnażamy przez sadzonki wierzchołkowe lub sadzonki pozyskane z fragmentów pędu około 8 cm długości, które sporządzamy wczesną wiosną i ukorzeniamy w doniczkach w temperaturze około 24 stopnie Celsjusza przykryte folią.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.