Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Psianka paprykowa

Psianka paprykowa

Cattleya hybryda

Katleja

Skalnica rozłogowa

Skalnica rozłogowa

cyneraria

Starzec cyneraria

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Kliwia pomarańczowa

Clivia miniata
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: II - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kliwia z rodziny Amarylidaceae od dawna jest popularną rośliną doniczkową do zdobienia zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Ojczyzną kliwii jest Natal w południowej Afryce, skąd sprowadzono ją do Europy na początku XIX wieku. Nazwana została imieniem lady Clive, księżnej Northumberland (dziś już niewiadomo z jakich z powodów).
W wyniku prac hodowlanych otrzymano formy o barwie kwiatów od jasnożółtej do ciemnopomarańczowej, mających okwiat bardziej lub mniej rozwarty, nie nadawano im jednak nazw odmianowych. W uprawie znajduje się gatunek Clivia miniata oraz jego odmiana Clivia miniata ‘Variegata’ o liściach biało lub żółtawo podłużnie prążkowanych.

Kliwia kwiat

Kliwia ma bardzo dekoracyjne, równowąskie, błyszczące, ciemnozielone liście. Raz w roku, wczesną wiosną, wytwarza pęd kwiatostanowy zakończony pękiem urodziwych pomarańczowych, kielichowatych kwiatów, które nadają jej egzotyczny charakter.

Kliwie sprzedawane są wiosną i wczesnym latem z pąkiem kwiatostanowym wyłaniającym się ze środka rośliny. Wybieramy egzemplarz z ciemnymi, błyszczącymi liśćmi i nieuszkodzonym pąkiem kwiatostanowym. Roślina dorasta do 50 cm wysokości, w ciągu roku zazwyczaj wytwarza 5–6 liści. Rozpoczyna kwitnienie w lutym–marcu. Aby nie wyczerpać rośliny, należy po przekwitnieniu usunąć kwiatostan, nie dopuszczając do wytworzenia nasion.

Kliwia pomarańczowa - uprawa i pielęgnacja

Kliwia jest tolerancyjna, rośnie w różnych warunkach. Najlepiej kwitnie przy północnym oknie. W okresie spoczynku – wczesną zimą – wymaga temperatury 7–10 st. . Gdy pojawia się pąk kwiatostanowy trzeba podnieść temperaturę do 15 st. C. Latem maksymalna temperatura powinna wynosić 21 st. C. Podczas spoczynku należy utrzymywać ziemię w doniczce zaledwie wilgotną, podlewając raz na dwa tygodnie. Gdy roślina kwitnie i później, podczas wegetacji, zwiększamy częstotliwość nawadniania co najmniej do jednego razu w tygodniu. Latem, w okresie wzrostu, zasila się nawozem płynnym przy podlewaniu raz w tygodniu.
Kliwia potrzebuje wilgotnej atmosfery, dlatego dobrze jest ustawić doniczkę na kamykach w podstawce z wodą. Liście należy myć ręcznie (gąbką nawilżoną letnią wodą), nie wolno używać preparatów do nabłyszczania. Dobrze rośnie w ziemi gliniastej.

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza

Młode rośliny przesadzamy co roku, wiosną, do doniczki niewiele większej. Rośliny starsze, rozrośnięte, lepiej pozostawić w tej samej doniczce i jedynie co 2–3 lata wymieniać wierzchnią warstwę ziemi. Przy przesadzaniu koniecznie trzeba uważać, aby nie uszkodzić mięsistych korzeni.

>>Przeczytaj też: Dlaczego kliwia zrzuciła kwiaty

Kliwia rozmnażanie

Kliwię rozmnaża się przez podział dużych roślin bądź za pomocą odrostów korzeniowych po przekwitnieniu. Można także rozmnażać przez nasiona, ale rośliny otrzymane w ten sposób nie zawsze mają kwiaty tej samej barwy co roślina mateczna i mają gorszą jakość. Należy też pamiętać o tym, że jeśli pozwolimy roślinie wytworzyć nasiona, to najprawdopodobniej nie zakwitnie ona w następnym roku. Nasiona otrzymane w domu wysiewamy, gdy owoce wybarwią się na czerwono.

Poznaj inne kwiaty doniczkowe o ozdobnych kwiatach:

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (14)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.