Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Stromante

Stromante

Gardenia jaśminowata

Gardenia jaśminowata

Anturium Scherzera

Anturium Scherzera

Nertera płożąca

Nertera płożąca

Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Kencja = Howea

Howea fosteriana
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 2 m - 2,5 m
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kencja (Howea) należy do rodziny arekowatych (Arecaceae). Jej nazwa pochodzi od zasięgu występowania - palmę tę można jedynie spotkać na Lord Howe Island w Australii. Kencja (howea) to popularna roślina doniczkowa. W pomieszczeniach dorasta do 2-2,5 m wysokości. Ma wzniesiony, niezbyt rozłożysty pokrój. Liście kencji są ciemnozielone, pierzaste. Łodygi w u młodych roślin są zielone, później zmieniają barwę na szarą.

Kencję najlepiej ustawiać w miejscach jasnych, o dużej ilości światła rozproszonego. W przeciwieństwie do większości palm, dobrze znosi zacienienie (będzie jedynie wolniej rosnąć). Kencję można uprawiać nawet w pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na północ. Optymalne podłoże do uprawy howei jest dobrze przepuszczalne, żyzne, z odrobiną gliny.

Kencja lubi wąskie, wysokie pojemniki. Przesadza się ją, gdy korzenie przerastają otwory w donicy. Latem dobrze rośnie w temperaturze pokojowej (można wystawić ją do ogrodu), zimą woli lekkie ochłodzenie (15-16 st.C). Od wiosny do jesieni wymaga obfitego podlewania - podlewać należy tak, aby nie zalewać korzeni. W miesiącach zimowych podlewanie należy ograniczyć do minimum. W czasie sezonu wegetacyjnego warto ją kilkukrotnie dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi.
Kencja może być atakowana przez przędziorki, tarczniki i miseczniki. Brązowienie końcówek liści najczęściej jest objawem zbyt suchego powietrza.
Kencję można uprawiać w pomieszczeniach różnego typu – od przestronnych salonów po sypialnie i klatki schodowe. Dobrze radzi sobie w „trudniejszych” miejscach.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.