Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

sansewieria gwinejska

Sansewieria gwinejska

Difenbachia

Difenbachia

Ceropegia Wooda

Ceropegia Wooda

Cibora zmienna (papirus)

Cibora zmienna (papirus)

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Kalceolaria = pantofelnik

Calceolaria
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 20 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: I - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pantofelnik (kalceolaria) to jednoroczna roślina ozdobna, popularna jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny trędownikowatych Scrophulariaceae. Pochodzi z Ameryki Południowej. Rodzaj pantofelnik liczy ooło 500 gatunków. W sprzedaży w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach dostępne są odmiany mieszańcowe.
Pantofelnik jest dekoracyjny ze względu na oryginalne kwiaty z dolną wargą rozdętą w kształcie pantofelka. Kwiaty mogą być białe, żółte, pomarańczowe, miedzianorude lub czerwone, zazwyczaj nakrapiane.
Liście pantofelnika są miękkie i gęste, zebrane u podstawy (kwiaty wystają ponad liście). Po przekwitnięciu roślinę najczęściej wyrzucamy.

Pantofelnik lubi światło rozproszone i dość niska temperaturę – najlepiej czuje się gdy nie przekracza ona 10–15 stopni Celsjusza. Podlewać należy obficie, nie wolno przesuszyć podłoża. Rozmnażać można pantofelnik przez nasiona wysiewane latem – rośliny zakwitną w następnym roku.
Na roślinach bardzo często pojawiają się mszyce, które żerują na liściach wysysając z nich sok.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.