Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Rademachera

Rademachera chińska

Eszeweria

Eszeweria

Lipka afrykańska

Lipka afrykańska

Phalaenopsis

Falenopsis

Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Kalanchoe wiechowate

Kalanchoe thyrsiflora
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: rozetowaty
Wysokość: 25 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kalanchoe wiechowate to uprawiana u nas jako doniczkowa roślina z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae) pochodząca z Republiki Południowej Afryki, gdzie rośnie dziko na sawannie. Należy do sukulentów.

Kalanchoe wiechowate – opis rośliny

Kalanchoe wiechowate tworzy rozetę dużych, mięsistych liści o zaokrąglonym kształcie o szarozielonej barwie z czerwonym obrzeżeniem. Liście pokryte są woskowym nalotem. Roślina rozrasta się nawet do 60 cm średnicy i płytko korzeni.

Kalanchoe wiechowate kwitnie zazwyczaj latem. Tworzy wysoki (nawet do 1 m) ulistniony pęd kwiatostanowy zakończony wiechowatym kwiatostanem złożonym z mniejszych kwiatostanów wierzchotkowatych. Pojedynczy kwiat ma szarozielony kielich i żółte płatki.

>>Przeczytaj też: Kalanchoe - popularny kwiat doniczkowy. Jak pielęgnować kalanchoe w domu

Kalanchoe wiechowate – warunki uprawy i pielęgnacja

Do prawidłowego wzrostu roślina potrzebuje dużo światła, ale nie bezpośredniego słońca. Dlatego lepiej nie ustawiać jej w pobliżu południowego okna. Jeśli światła będzie zbyt mało, to czerwone obrzeżenie liści będzie zanikać. Latem kalanchoe wiechowate można wystawić na balkon lub taras.
Kalanchoe wiechowate podlewamy umiarkowanie pilnując by podłoże nie było mokre. Podlewamy tylko wtedy, gdy ziemia wyraźnie przeschnie, czyli co około dwa tygodnie zimą i co 5–6 dni latem. W okresie wzrostu roślinę co dwa tygodnie zasila się nawozem dla sukulentów. Zima temperatura nie powinna spadać poniżej 10 st. C.

Przy zabiegach pielęgnacyjnych należy jak najmniej dotykać liści, aby nie ścierać woskowego nalotu.

>>Przeczytaj też: Sukulenty w mieszkaniu – jak pielęgnować sukulenty w domowej uprawie

Kalanchoe wiechowate sadzimy do podłoża lekkiego i przepuszczalnego. Możemy kupić specjalne gotowe podłoże do sukulentów albo przygotować je samodzielnie mieszając uniwersalną do roślin doniczkowych pół na pół ze żwirkiem albo gruboziarnistym piaskiem.
Ze względu na płytki system korzeniowy kalanchoe najlepiej posadzić w szerokim ale płytkim pojemniku.

Kalanchoe wiechowate - rozmnażanie

Kalanchoe wiechowate rozmnaża się przez sadzonki liściowe pozyskiwane z rośliny matecznej na przełomie maja i czerwca. Sadzonki umieszcza się w płytkim pojemniku wypełnionym specjalnym podłożem do ukorzeniania sadzonek. Można zastosować ukorzeniacz. Ukorzenione sadzonki przesadzamy do osobnych doniczek.

Poznaj też:

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.