Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Anturium Andreego

Anturium Andreego

Fatsja japońska

Fatsja japońska

Cyklamen perski

Cyklamen perski

Czystek kreteński

Czystek

Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Kalanchoe Daigremonta = żyworódka

Kalanchoe daigremontiana
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 40 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowo-zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kalanchoe Daigremonta, znana bardziej jako żyworódka, należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). W środowisku naturalnym występuje na wielu kontynentach – w rejonie klimatu tropikalnego. W domowej uprawie doniczkowej osiąga zazwyczaj 40-80 cm wysokości. Ma grube, mięsiste liście długości nawet do 20 cm o zielonym kolorze, z widocznym fioletowym lub brunatnym połyskiem. Kwiaty żyworódki są drobne i mają różowo-zieloną barwę. W uprawie domowej roślina kwitnie rzadko.

 

Żyworódka - uprawa

 

Żyworódka jest rośliną łatwą w uprawie. Lubi miejsca ciepłe i słoneczne, Dobrze rośnie na parapetach wystawy wschodniej, zachodniej, a nawet południowej. Latem można przenieść ją do ogrodu. Lubi podłoża przepuszczalne, mało zasobne, suche, z dodatkiem piasku. Zaleca się ułożenie warstwy drenażowej na dnie doniczki. Żyworódkę podlewa się rzadko, bowiem nadmiar wody jest dla rośliny bardziej szkodliwy niż krótkotrwałe przesuszenie podłoża. Nawożenie żyworódki nie jest z reguły konieczne – roślina szybko rośnie bez dokarmiania. W razie potrzeby – przy sadzeniu w piaszczystym podłożu – można zastosować specjalistyczne nawozy dla kaktusów i sukulentów.
Żyworódka jest łatwa do rozmnażania. Drobne sadzonki pojawiają się w dużej grupie na brzegach liści. Gdy opadną, można je szybko ukorzenić w podłożu.

 

Kalanchoe Daigremonta - roślina ozdobna i lecznicza

Kalanchoe Daigremonta to interesująca roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz, szczególnie polecana dla osób początkujących i zapominalskich.

>>Przeczytaj też: Żyworódka – właściwości lecznicze i pielęgnacyjne

Żyworódkę uprawia się również ze względu na jej właściwości lecznicze. Zawiera znaczną ilość witaminy C i mikro- oraz makroelementów. To panaceum na wiele chorób, przydatne przy leczeniu anginy, kataru, bólu głowy, dolegliwości układu pokarmowego, oparzeń, trudno gojących się ran i wrzodów. Liście żyworódki mają smak podobny do szczawiu. Można dodawać je do sałatek, wytwarzać z nich sok lub przyrządzać okłady do stosowania zewnętrznego.

>>Przeczytaj też: Kalanchoe - popularny kwiat doniczkowy. Jak pielęgnować kalanchoe w domu

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.