Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kurkuma wąskolistna

Kurkuma wąskolistna

Epipremnum

Epipremnum złociste

Peperomia

Peperomia kędzierzawa

Lipka afrykańska

Lipka afrykańska

Doniczkowe
lista roślin
fot: photos.com

Kaladium

Caladium
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: wielobarwna
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielonobiała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Należące do rodziny obrazkowatych kaladium to jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. W uprawie najczęściej spotyka się kaladium dwubarwne (łac. Caladium bicolor), którego główną ozdobą są wyrastające na smukłych ogonkach duże, strzałkowate lub sercowate liście, o różnych zestawieniach kolorystycznych. Ich blaszka liściowa może być biała, zielona, czerwona lub różowa, ozdobiona dodatkowo kontrastowym unerwieniem lub obrzeżem, np. odmiany 'White Christmas', 'White Queen', 'Candyland'. Niektóre z odmian mogą mieć również liście wielobarwne ('Florida Cardinal', 'Florida Moonlight', 'Kathleen') lub ozdobione fantazyjnymi wzorami i cętkami ('Irene Dank', 'Raspberry Moon', 'Gingerland').
Decydując się na uprawę kaladium, należy pamiętać, że ta tropikalna roślina ma bardzo wysokie i dość szczególne wymagania. W okresie wegetacji (od wiosny do jesieni) wymaga dużo ciepła (temperatura 20-26 st.C), wysokiej wilgotności powietrza (nie lubi jednak zraszania liści), stałej wilgotności podłoża oraz bardzo jasnego stanowiska, osłoniętego przed bezpośrednim słońcem.
Kaladium najlepiej rośnie w przepuszczalnej i próchniczej ziemi torfowej, choć poradzi sobie również w dobrej ziemi kwiatowej. Kaladium nie znosi przesuszenia ani zalewania podłoża, dlatego roślinę należy podlewać systematycznie, ale umiarkowanie. Kiedy jesienią kaladium zacznie zasuszać liście, bulwę należy wyjąć z doniczki i przechować w suchym torfie, w pomieszczeniu o temperaturze około 18 st.C. Wczesną wiosną (luty-marzec) świeżo posadzone bulwy należy zahartować, przechowując w temperaturze 24-26 st.C, a kiedy wypuszczą pierwsze liście, stopniowo przyzwyczaić je do typowej temperatury pokojowej. Doniczkę z kaladium należy ustawić w miejscu widnym, ciepłym i jak najbardziej wilgotnym.
Kaladium rozmnaża się za pomocą bulwek potomnych, pozyskanych z rośliny matecznej.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.