Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Skrętnik

Skrętnik

Asparagus pierzasty

Asparagus pierzasty

Rhipsalis

Rhipsalis

Skalnica rozłogowa

Skalnica rozłogowa

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Juka gwatemalska = Jukka gwatemalska

Yucca elephantipes
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł
Opis:

Jukka gwatemalska to gatunek z rodzaju Yucca nadająca się do uprawy w mieszkaniach. Tworzy pióropusz zielonych liści wyrastających z ciemnobrązowego pnia.
Wysokość jukki gwatemalskiej zależy od wysokości pnia: może wynosić od 50 do 120 cm. Średnica pióropusza liści osiąga około 25 cm. Rośnie powoli, rocznie 15–30 cm. Ukorzeniony pień rośliny nie przyrasta – rośnie tylko rozeta liści.
Jukka gwatemalska uprawiana jako roślina doniczkowa zakwita jedynie w szklarni bądź oranżerii – tworzy kłosowaty kwiatostan z białymi kwiatami.
Jest to roślina mało wymagająca. Roślina potrzebuje dużo światła, latem można ja wystawić na zewnątrz. Zimą potrzebuje obniżenia temperatury do 7–12 st. Celsjusza.
Podłoże do uprawy jukki powinno być dość żyzne i przepuszczalne, znakomite będzie specjalistyczne podłoże dla palm i dracen. Można także zastosować uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych, ale z domieszką piasku i odrobiny gliny. Konieczny drenaż.
Latem jukkę należy podlewać obficie (2–3 razy w tygodniu), zimą rzadziej (co 10 dni). Zalecane zraszanie, szczególnie zimą, w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Najlepiej nie stawiać rośliny w pobliżu grzejników, ale jeśli jest to nieuniknione, to doniczkę należy ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (ale dno doniczki nie może dotykać lustra wody). Jukka nie znosi zalewania, może ono powodować więdnięcie i opadanie dolnych liści, zagniwanie korzeni i pnia (kłodziny), a w efekcie – śmierć rośliny. Liście czyścić wilgotną szmatką. Nie należy stosować środków do nabłyszczania.
Latem roślinę zasila się co tydzień niewielkimi dawkami nawozów wieloskładnikowych dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach.
Młodą jukkę przesadza się co roku, natomiast starszą co 3–4 lata. Dużym egzemplarzom wystarczy wymienić górna warstwę ziemi w doniczce.
Jukkę gwatemalską rozmnaża się przez odrosty pędowe. Oderwane i umieszczone w naczyniu z wodą szybko wypuszczają korzenie. Można też rozmnażać roślinę przez ukorzenianie fragmentów pnia w mnożarce.

Galeria zdjęć:

 • Juka gwatemalska
  Fot: Konrad Kalbarczyk
 • Juka gwatemalska
  Fot: Konrad Kalbarczyk
 • Juka gwatemalska
  Fot: Konrad Kalbarczyk
 • Juka gwatemalska
  Fot: Konrad Kalbarczyk
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.