Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Pteris cretica

Orliczka kreteńska

Kaladium

Kaladium

Aerangis

Aerangis

Storczyk Vanda

Vanda (storczyk Vanda)

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Hoja różowa

Hoya carnosa
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwisający
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielono-biała, zielono-różowa, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, biało-różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Hoja – opis

Hoja różowa należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae), dziko rośnie w Chinach, Australii i Oceanii. W wielu krajach hoja (gatunek i odmiany) jest uprawiana jako roślina doniczkowa.
Hoja różowa to niezbyt szybko rosnące pnącze, wytwarzające liczne, wijące się pędy pokryte naprzeciwlegle parami mięsistych, owalnojajowatych, grubych liści, do 10 cm długości, o krótkich, sztywnych ogonkach liściowych. Górna strona blaszek liściowych jest ciemnozielona, błyszcząca, pokryta niekiedy delikatnym, jasnym lub różowawym wzorem lub plamkami, a spodnia jaśniejsza i matowa. Na pędach tworzą się korzenie przybyszowe. W uprawie doniczkowej pędy hoi można oplatać wokół palików lub kratek bądź pozostawić swobodnie zwieszające się, ale wtedy trzeba pamiętać, że silnie ulistnione pędy są ciężkie i rośliny mogą się przewracać pod ich ciężarem (zaleca się uprawę w ciężkich, stabilnych pojemnikach, np. z ceramiki lub kamienia).

Hoya carnosa w domu

W uprawie doniczkowej hoja może zakwitać w ciągu całego roku – najczęściej od przełomu maja i czerwca do późnej jesieni. Kwiaty są gwiazdkowate, grube, mięsiste, woskowate, o pięciu białych lub kremowych płatkach, umieszczone na dość długich szypułkach. Wewnątrz każdego z nich widoczny jest różowawy lub biały przykoronek. Kwiaty zebrane są po kilkanaście sztuk w wiechowate, niemal kuliste kwiatostany, wyrastające z międzywęźli u podstawy liści. Są bardzo trwałe – pozostają na roślinie nawet kilka tygodni. Wydzielają niezwykle intensywny zapach oraz kleistą rosę miodową, u osób wrażliwych mogą wywoływać bóle głowy lub duszności – dlatego na okres kwitnienia hoję najlepiej przestawić do dużego, rzadziej uczęszczanego pomieszczenia. Najlepiej roślinę przenieść już w momencie zawiązywania pierwszych pąków kwiatowych, bo zmiana miejsca w okresie pełni kwitnienia może skutkować masowym opadaniem pąków kwiatowych i rozwiniętych kwiatów.

Hoja – kwiat

Hoja różowa najlepiej kwitnie w miejscach słonecznych, ale nadmiar słońca i bezpośrednie promienie słoneczne mogą powodować blaknięcie liści, ich poparzenia i korkowacenie. Rośliny rosnące w cieniu zakwitają bardzo rzadko i stają się wybujałe. Hoya carnosa najlepiej rośnie w świetle rozproszonym, dobre miejsce dla niej jest przy wschodnim oknie. Zakurzone liście hoi najlepiej czyścić miękką wilgotną szmatką. Można je nabłyszczać – nie częściej niż raz na kilka miesięcy.

Hoja – uprawa

Hoja jest dość odporna na niedobór wody w podłożu i niepodlewana dłuższy czas nie wykazuje więdnięcia liści i pędów. Najlepiej podlewać ją umiarkowanie, niezbyt dużymi dawkami wody, kolejny raz po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża. Hoję można też zraszać, szczególnie zimą, w okresie grzewczym, co zapobiega zasychaniu końcówek liści. Aby podwyższyć wilgotność powietrza wokół rośliny, można ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (tak, aby otwory odpływowe w dnie doniczki nie dotykały lustra wody). Hoję różowa nawozi się niewielkimi dawkami płynnych nawozów dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach, a w okresie zawiązywania pąków kwiatowych i kwitnienia nawozami dla roślin kwitnących. Podłoże powinno być żyzne i próchnicze, ale przepuszczalne – można użyć uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych z domieszką piasku. Gdy korzenie całkowicie wypełnią wnętrze doniczki, roślinę trzeba przesadzić. Młode egzemplarze przesadzamy co 1–2 lata, starsze rzadziej. Hoja lepiej kwitnie w przyciasnych pojemnikach. Rośliny, które jeszcze nie kwitły przesadza się wiosną, a egzemplarze kwitnące – po kwitnieniu.

Hoja – rozmnażanie

Hoję różową można rozmnażać wegetatywnie przez sadzonki wierzchołkowe lub pędowe zawierające 2–3 pary liści i widoczny zaczątek korzeni przybyszowych. Po wycięciu pędów przeznaczonych na sadzonki, uszkodzone łodygi mogą wydzielać mleczny sok, który może podrażniać skórę, dlatego zabieg ten warto wykonywać w rękawiczkach. Sadzonki z jedną parą liści mogą przez kilka lat nie wypuszczać młodych pędów. Sadzonki ukorzenia się w wodzie lub bezpośrednio w podłożu, ukorzeniają się łatwo. Po ukorzenieniu sadzimy po kilka sztuk do jednej doniczki i ustawiamy w jasnym i ciepłym miejscu o temperaturze około 25 st.C. Do momentu całkowitego ukorzenienia i rozpoczęcia wypuszczania młodych pędów rośliny powinny być podlewane częściej niż zwykle, podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Innym sposobem rozmnażania wegetatywnego hoji jest ukorzenianie podkładów. Można to robić w tej samej doniczce, w której rośnie roślina, lub w nowej, ustawionej obok niej.

Hoja odmiany

- ‘Alba’ – o kwiatach całkowicie białych
- ‘Compacta’ – o muszelkowato powyginanych liściach, ściśle przylegających do pędów, kwitnie rzadko
- ‘Compacta Regalis’ – o muszelkowato powyginanych, żółto obrzeżonych lub całkowicie żółtych liściach, ściśle przylegających do pędów, kwitnie rzadko
- ‘Exotica’ – o liściach obrzeżonych zielono, barwy cytrynowożółtej
- ‘Tricolor’ – o zielonych liściach a kremowym brzegiem
- ‘Variegata’ – o liściach w żółtawe plamki i czerwonawym obrzeżeniem, kwitnie rzadko. 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Komentarze (14)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.