Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Lipka afrykańska

Lipka afrykańska

Ceropegia Wooda

Ceropegia Wooda

Eonium drzewiaste

Eonium drzewiaste

Cantedeskia

Cantedeskia

Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Haworsja = haworcja

Haworthia
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: rozetowy
Wysokość: 8 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Rodzaj Haworthia obejmuje ponad 80 gatunków sukulentów liściowych, pochodzących z Afryki Południowej. Haworcja nazwę zawdzięcza angielskiemu botanikowi Adrianowi Haworthowi – znawcy i kolekcjonerowi sukulentów z XVIII wieku.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe do miejsc nasłonecznionych

Haworsja – opis rośliny

Haworcje osiągają niewielkie rozmiary – w zależności od gatunku dorastają do 8–15 cm wysokości. Rosną bardzo wolno. Tworzą rozety mięsistych, zielonych liści, u wielu gatunków ostro zakończonych. Kwiaty haworsji nie mają walorów dekoracyjnych. Pojawiają się wiosną, są drobne, białe, tworzą groniaste kwiatostany osadzone na szczycie cienkiej i dość długiej łodygi.

Jak pielęgnować haworcje

Haworcje to rośliny łatwe w uprawie, ich pielęgnacja nie zajmuje dużo czasu. To doskonałe rośliny dla zapominalskich. Wystarczy zapewnić im wystarczająco światła i podlewać od czasu do czasu.
Haworsja potrzebuje stanowiska jasnego, z dużą ilością światła, ale trzeba ją chronić przed bezpośrednim słońcem, które może spowodować zmianę barwy liści z zielonej na czerwoną. Haworsje w domu najlepiej ustawić przy oknie o wystawie wschodniej.
Haworsje – jak wszystkie sukulenty – lubią umiarkowane podlewanie. Podczas podlewania należy uważać, by nie lać wody bezpośrednio na liście, ponieważ są one podatne na gnicie. Między podlewaniami ziemia w doniczce powinna lekko przeschnąć.
Optymalna temperatura dla haworsji wynosi 18-24  st. C, zimą powinna być niższa i wynosić około 14-16 st. C.
Jako podłoże najlepiej stosować ziemię do kaktusów lub sukulentów. W okresie wzrostu rośliny należy zasilać niewielkimi dawkami nawozów dla sukulentów. W okresie spoczynku zaprzestajemy nawożenia i podlewania (ziemia w doniczce powinna całkowicie wyschnąć).

>>Przeczytaj też: Sukulenty w mieszkaniu – jak pielęgnować sukulenty w domowej uprawie

Przesadzanie i rozmnażanie haworcji

Raz na kilka lat haworsje warto przesadzić (wiosną), przy okazji oddzielając od rośliny boczne odrosty, wyrastające u podstawy rośliny matecznej. Po oderwaniu należy je podsuszyć przez 2-3 dni, po czym posadzić do osobnych doniczek i podlać po kilku dniach. Przy sadzeniu haworsji do doniczki trzeba pamiętać o warstwie drenażu na dnie pojemnika.

Gatunki haworcji:

  • Haworthia limifolia - o zielonkawobrązowych, trójkątnych, szpiczastych liściach w poprzeczne wypukłe prążki
  • Haworthia cymbiformis – jeden z najpopularniejszych gatunków, ma trójkątne, zakończone przejrzystymi czubkami liście
  • Haworthia baccata – o szpiczastych liściach z licznymi białymi brodawkami przypominającymi perełki
  • Haworthia venosa – o przejrzystej powłoce liści (widać przez nią ciemną siateczkę nerwów)
  • Haworthia fasciata - jeden z najładniejszych gatunków, rozetowa, gładka z wierzchu, spody liści pokryte są jakby nanizanymi perełkami.

>>Przeczytaj też: Ciekawe kwiaty doniczkowe: kaktusy bez kolców

Haworsja w kompozycjach

Haworsja znakomicie nadaje się do tworzenia kompozycji z różnych sukulentów rosnących w jednym pojemniku. Haworsje korzenia się płytko (korzenie rośliny są małe), więc najlepiej uprawiać je w płytkich pojemnikach.

Poznaj inne popularne sukulenty:
 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.