Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Pachypodium Lamera

Pachypodium Lamera

Anturium Scherzera

Anturium Scherzera

Szparag sierpowaty

Szparag sierpowaty

Dendrobium typu nobile

Dendrobium

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Guzmania

Guzmania
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, żółta, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: I - XII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Guzmania w naturze występuje  od Ameryki Środkowej po Amerykę Południową w tropikalnych dżunglach – rośnie tam jako epifit lub roślina naziemna. Należy do rodziny ananasowatych (Bromeliaceae).

Przeczytaj też: Rośliny ananasowate do domowej uprawy w doniczkach. Warunki uprawy i pielęgnacji

Guzmania opis

Guzmania tworzy lejkowate rozety liści. Ich wysokość, w zależności od gatunku, może osiągać nawet 80 cm. Liście guzmanii mają gładki brzeg, w zależności od gatunku mają różne odcienie. Kwiaty pojawiają się na szczycie łodygi.

Kwiat guzmania

Guzmania kwitnie tylko raz na każdej rozecie liściowej. Po przekwitnięciu rozeta obumiera, a u jej podstawy rosną zazwyczaj 2–3 młode rozetki. Przy zakupie wybierajmy roślinę roślinę we wczesnej fazie kwitnienia, z pędem kwiatostanowym dopiero co pojawiającym się w środku rozety.

Przeczytaj też: Guzmania: dlaczego ta roślina doniczkowa zasycha?

Guzmania pielęgnacja

Guzmania dobrze znosi bezpośrednie nasłonecznienie, ale najlepsze jest dla niej światło rozproszone. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne (można wykorzystać podłoże dla kaktusów z dodatkiem mchu torfowca lub podłoże dla storczyków, ale najlepsze jest specjalistyczne podłoże dla bromelii). W doniczce jest konieczny drenaż.

Guzmanię nawozi się w okresie kwitnienia, tylko do doniczki, nawozami dla bromelii lub niewielkimi dawkami nawozów uniwersalnych. Przesadza się po zakończeniu kwitnienia, gdy pojawią się młode rozety.

Rozmnażanie: z odrostów od rośliny matecznej wiosną lub latem, gdy osiągną połowę wielkości rośliny dorosłej. Młode muszą mieć własne korzenie. Na dwa dni stawiamy je w cieniu, potem przestawiamy w jaśniejsze miejsce, przez trzy tygodnie należy utrzymywać temperaturę 24 st.C i wysoką wilgotność powietrza.

 

Guzmania jak podlewać

 

Podlewać guzmanię należy umiarkowanie, niewielkimi dawkami wody, najlepiej deszczowej – wodę wlewamy na podłoże do doniczki, ale także wlewamy do lejka utworzonego przez rozetę liści, gdzie powinno być około 2,5 cm wody, którą trzeba wymieniać co 3 tygodnie. Nie wlewamy wody do rozety, gdy roślina kwitnie, ponieważ kwiatostan może zagniwać – kwitnącą roślinę często zraszamy. Nie należy rośliny nabłyszczać.

Poznaj inne rośliny ananasowate  do  uprawy w domu:

 

 

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.