Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Araukaria wyniosła

Araukaria wyniosła

Kroton

Kroton

Maranta

Maranta

Dendrobium typu nobile

Dendrobium

Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Glorioza

Gloriosa
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwono-żółto-zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Glorioza to pnącze należące do rodziny zimowitowatych (Colchicaceae). W środowisku naturalnym występuje w tropikalnych obszarach Azji i Afryki. W domowej uprawie doniczkowej jej pędy osiągają 1,5-2 m długości. Liście gloriozy są równowąskie lub jajowate, często o nitkowatych zakończeniach. Największą ozdoba gloriozy są niezwykle atrakcyjne kwiaty, które mają długość do 10 cm i przypominają nieco kwiaty storczyków - ich płatki mają faliste brzegi, a barwa może być różnorodna. Glorioza najczęściej kwitnie od czerwca do września.

Glorioza powinna rosnąć w miejscach jasnych, dobrze oświetlonych, ale wolnych od bezpośredniego nasłonecznienia. Wtedy najobficiej kwitnie. Optymalna temperatura wzrostu oscyluje w granicach 20-30 st.C. W okresie letnim roślinę w doniczce można przenieść do ogrodu lub na balkon. Po kwitnieniu glorioza powinna przejść okres spoczynku. Kłącze rośliny pozostawia się w ziemi w doniczce i przechowuje w temperaturze 10-12 st. C. Należy zaprzestać podlewania rośliny aż do marca. Później usuwa się stare korzenie, kłącze dzieli na kilka części i wysadza do nowych pojemników. W czasie zabiegu należy uważać, aby nie uszkodzić pąków.
Podłoże do uprawy gloriozy powinno być żyzne, przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe. Dobra jest uniwersalna ziemia wymieszana z piaskiem i odrobiną gliny. Warto zapewnić jej dodatkowo solidny drenaż, np. z rozdrobnionej cegły, kamieni, keramzytu lub styropianu. Roślinę podlewa się umiarkowanie. Warto ją nawozić co 1-2 tygodnie nawozami dla roślin o kwitnących kwiatach. Częstym problemem w uprawie gloriozy jest plamistość liści wywołana przez grzyby oraz choroby wirusowe.

Glorioza to interesujące i oryginalne pnącze o ozdobnych kwiatach do dekoracji wnętrz. Roślinę można prowadzić na podpórkach lub uprawiać w wiszących pojemnikach. Glorioza znakomicie nadaje się na kwiat cięty.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.