Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Ginura pomarańczowa

Gynura aurantiaca
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, zwarty
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: zielono-fioletowa
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Ginura pomarańczowa pochodzi z Azji (z jej południowej części), gdzie w stanie naturalnym przyjmuje pokrój małego krzewu. W Polsce uprawiana jest wyłącznie jako ozdobna roślina doniczkowa. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Ginura pomarańczowa - opis

Ginura pomarańczowa to roślina o zwartym, krzaczastym pokroju. Przeżywa około dwa lata - później odtwarza się ją z sadzonek. W uprawie doniczkowej osiąga maksymalnie 50 cm wysokości. Liście ginury pomarańczowej są dwukolorowe: zielono-fioletowe, mają wydłużony kształt, są lekko pofalowane i ostro zakończone. Całe liście pokryte są drobnymi fioletowymi włoskami. U dorosłych okazów ginury większa część blaszki liściowej jest fioletowa. Jeśli zakwita, to przeważnie w drugim roku wiosną lub latem. Kwiaty są nieduże, pomarańczowe, w typie koszyczka. Niestety, zapach kwiatów nie jest przyjemny. Po związaniu owoców roślina traci swój ozdobny wygląd.

Ginura pomarańczowa - warunki uprawy

Ginura pomarańczowa nie jest trudna w uprawie. Z racji swojego pochodzenia bardzo lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Jednak bezpośrednie słońce prowadzi do szybkiego usychania rośliny i utraty kolorów liści. Podobnie nie sprzyja jej sąsiedztwo centralnego ogrzewania. W uprawie ważne jest więc, aby stworzyć roślinie odpowiednie warunki: nie może być ani za gorąco, ani za zimno.
Najlepsze podłoże dla ginury jest lekko kwaśne, umiarkowanie żyzne i średnio wilgotne. Jeśli wystawiamy roślinę latem na balkon czy taras, trzeba systematycznie sprawdzać, czy nie zaatakowały jej mszyce, ponieważ te szkodniki mogą spustoszyć naszą uprawę.

>> Przeczytaj też: Najważniejsze błędy w uprawie roślin doniczkowych

Ginura pomarańczowa - pielęgnacja

W uprawie ginury pomarańczowej istotne jest zwiększone podlewanie w okresie wiosenno-letnim (dwa razy w tygodniu) i zmniejszenie częstotliwości podlewania zimą. Ginura wymaga zasilania nawozem mineralnym, najlepiej przeznaczonym do uprawy roślin doniczkowych. Nawet zimą warto podlewać ją wodą z nawozem. Taki całoroczny zabieg jest związany z tym, że ginura rośnie przez cały rok. Zakurzone liście najlepiej czyścić pędzelkiem.
Ginurę rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe pobierane ze szczytów pędów.

Ginura pomarańczowa - zastosowanie

Ginura pomarańczowa to pokojowa roślina doniczkowa, która może być bardzo ciekawą ozdobą parapetu. Warto ustawić ją w miejscu widocznym. Sprawdzi się także w wiszących donicach, piękne liście mogą zachwycić niejednego gościa. Nadaje pomieszczeniom tropikalny klimat. Nie jest długowieczna, ale bardzo łatwo można zrobić samodzielnie sadzonki i z roku na rok bez problemu możemy cieszyć się pięknem tej nietypowej rośliny.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.