Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Fatsja japońska

Fatsja japońska

Achimenes wielkokwiatowy

Achimenes wielkokwiatowy

Nolina odgięta

Nolina odgięta

Pelargonia pachnąca

Pelargonia pachnąca = anginka

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Gerbera miniaturowa

Gerbera
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, różowa, czerwona, biała, pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: I - XI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Gerbera należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Do rodzaju gerbera należy około 50 gatunków, które w stanie dzikim rosną w południowo-wschodniej Afryce i na Madagaskarze, a także w tropikalnych rejonach Azji i na Tasmanii. Nazwa gerbera pochodzi od nazwiska niemieckiego botanika Traugotta Gerbera.

W Polsce uprawia się w szklarniach gerberę Jamesona - głównie na kwiat cięty, ale także w doniczkach (rośliny w doniczkach są zazwyczaj mniejsze od roślin produkujących kwiaty cięte).

>>Przeczytaj też: Ciekawe bukiety z kwiatów ciętych – propozycje kwiatowych kompozycji

Termin i długość kwitnienia miniaturowych gerber zależy od odmiany. W warunkach domowych miniaturowa gerbera najczęściej traktowana jako roślina jednorazowa, którą wyrzuca się zaraz po zakończeniu kwitnienia.

>>Przeczytaj też: Kwitnąca gerbera w doniczce

Gerbera doniczkowa uprawa i pielęgnacja

Gerbera lubi miejsca przewiewne, jasne, ale ze światłem rozproszonym, nie w pełnym słońcu. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne, może być uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych. Podlewać należy średnio intensywnie, niewielkimi dawkami wody, kolejne podlewanie dopiero po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża.

Gerbera nie lubi zarówno nadmiaru wody w podłożu, jak i zbyt dużej wilgotności powietrza – staje się wtedy bardzo podatna na choroby grzybowe, głównie szarą pleśń, która łatwo atakuje kwiaty, liście i pąki. Nie znosi też nabłyszczania.

Jeśli gerbera jest traktowana jako roślina jednoroczna, nie trzeba jej nawozić. Jeśli przetrwa dłużej, stosujemy niewielkie dawki nawozów dla kwitnących roślin doniczkowych.

Poznaj inne rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach:

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.