Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas zamiolistny

Drosera intermedia

Rosiczka

Dzwonek ‘Blue Wonder’

Dzwonek ‘Blue Wonder’

Asplenium

Zanokcica

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Filodendron pnący

Philodendron scandens
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Filodendron pnący, zwany też filodendronem sercowatym) pochodzi z Ameryki i Północnej (z Jamajki). W Europie była znana już od 1793. W Polsce uprawiana jest jako pokojowa roślina doniczkowa. Należy do rodziny obrazkowatych (Araceae).

Filodendron pnący - opis

Filodendron pnący to pnącze, które łatwo pnie się w górę, pod warunkiem, że posiada podporę. W naturalnym środowisku pędy filodendrona dorastają nawet do 10 m długości, jednak w domowej uprawie doniczkowej osiągają maksymalnie 3 m. Przyrost pędów jest szybki, w ciągu roku jest to od 30 cm do 100 cm. Pędy są cienkie i mają liczne korzenie powietrzne, wyrastające w węzłach. Liście mogą mieć różne odcienie zieleni, są sercowate, błyszczące i miękkie, umieszczone regularnie, ale dość rzadko na pędach.

Filodendron pnący - warunki uprawy

Filodendron pnący to jedno z najmniej wymagających doniczkowych pnączy. Gleba do jego uprawy powinna być przewiewna i żyzna - z powodzeniem można wykorzystać gotową ziemię dla roślin doniczkowych.
Roślina dobrze radzi sobie zarówno w słońcu, jak i cieniu. Idealny dla niej będzie półcień, ponieważ zbyt długi czas bez dostępu do światła powoduje, że filodendron słabo rośnie, a liście są mniej wybarwione. Roślina ma tendencję do odwracania się w kierunku źródła światła.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe do miejsc lekko zacienionych

Filodendron pnący wymaga umiarkowanego podlewania - warto kontrolować, czy ziemia przeschła w doniczce - to znak, aby podlać roślinę. Pamiętajmy o drenażu na dnie pojemnika. Filodendron lubi za to wysoką wilgotność powietrza. Aby zapewnić mu takie warunki, najlepiej posadzić go w towarzystwie innych filodendronów lub regularnie zraszać liście wodą.

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza

Filodendron pnący - pielęgnacja

Wraz ze starzeniem się, filodendron zaczyna gubić liście od dołu pędów. Wtedy takie pędy wymagają skrócenia - przycinamy je tuż nad wybranym węzłem. Na ich miejscu za jakiś czas pojawią się młode pędy. Jest to roślina, która bardzo łatwo rozmnaża się wegetatywnie. Sadzonki wierzchołkowe pobiera się z kilkoma liśćmi i ukorzenia. Taki zabieg wspomaga też rozkrzewianie się górnych części pędów.

Filodendron pnący lubi obrastać ściany czy paliki. Warto zapewnić mu taką podporę, aby roślina prezentowała się efektownie.

Filodendron pnący - zastosowanie

Filodendron pnący popularna roślina doniczkowa, którą zdobimy nasze domy, mieszkania i biura. Tworzy ciekawe kompozycje na parapetach i pnąc się po kwietnikach czy zwisając z podwieszonej doniczki. Idealnie nadaje się do zakrycia nieestetycznych rur w mieszkaniu czy też pustych miejsc.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe do sypialni: oczyszczające i nawilżające powietrze

Poznaj inne rośliny doniczkowe o dekoracyjnych liściach:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.