Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Wilczomlecz mleczny 'Cristata'

Wilczomlecz mleczny ‘Cristata’

Rademachera

Rademachera chińska

Murraja

Murraja wiechowata

Hoja

Hoja różowa

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Filodendron czerwieniejący

Philodendron erubescens
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Filodendron czerwieniejący to roślina pochodząca z Kolumbii gdzie rośnie dziko. W Europie jest popularną rośliną doniczkową. Należy do rodziny obrazkowatych (Araceae).

Filodendron czerwieniejący - opis

Filodendron czerwieniejący należy do pnączy. W uprawie doniczkowej dorasta maksymalnie do 3 m wysokości. Ma grube i sztywne pędy w kolorze czerwonym - stąd nazwa rośliny. Liście są duże, strzałkowe i błyszczące, od spodu są lekko czerwone, umieszczone na długich ogonkach liściowych czerwonego koloru. W naturalnym środowisku dorastają do 30 cm długości. W odpowiednich warunkach uprawy, nawet domowe okazy mogą zakwitnąć. Kwiatostanem jest bardzo dekoracyjna kremowa lub biała kolba z czerwoną pochwą.
Do ciekawych odmian filodendrona czerwieniejącego należą ‘Pink Princess’ o liściach przebarwiających się na różowo oraz ‘Burgundy’ o czerwonych liściach.

Filodendron czerwieniejący - warunki uprawy

Filodendron czerwieniejący jest to roślina, która pochodzi z tropikalnego klimatu, a co za tym idzie wymaga określonych warunków uprawy. Lubi stanowisko półcieniste z dostępem rozproszonego światła. Bezpośrednie promienie słoneczne mogą bardzo szybko doprowadzić do poparzeń rośliny, a w efekcie do jej śmierci. Podstawowym wymaganiem uprawy rośliny jest wysoka wilgotność powietrza. Zalecane jest regularne zraszanie, zwłaszcza zimą, gdy roślina znajduje się w ogrzewanym pomieszczeniu. Najlepsza temperatura uprawy wynosi 20 st. C, zimą może być nieco niższa. Filodendron czerwieniejący lubi żyzne, przewiewne, umiarkowanie i wilgotne podłoże, o lekko kwaśnym pH.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe do miejsc lekko zacienionych

Filodendron czerwieniejący - pielęgnacja

Filodendron czerwieniejący bardzo szybko się rozrasta - gdy staje się to problemem, trzeba ograniczyć rozmiary rośliny przez jej regularne cięcie - roślina dobrze znosi taki zabieg. Podobnie reaguje na nawożenie - zasilanie nawozem wieloskładnikowym co około 7 dni korzystnie wpływa na dobrą kondycję rośliny.
Roślinę rozmnaża się przez sadzonki pozyskiwane z pędów szczytowych oraz bocznych, najlepiej ten zabieg wykonać wiosną (w marcu).

Filodendron czerwieniejący - zastosowanie

Filodendron czerwieniejący należy do roślin długowiecznych. Dzięki prawidłowej uprawie przez lata może być ozdobą wnętrza. Znajduje zastosowanie zarówno jako roślina zwisająca z doniczki, jak również jako pnąca się po podporach.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe do sypialni: oczyszczające i nawilżające powietrze

Poznaj inne rośliny doniczkowe o dekoracyjnych liściach:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.