Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Wulstekeara

Wulstekeara

Drosera intermedia

Rosiczka

Nolina odgięta

Nolina odgięta

Stefanotis bukietowy

Stefanotis bukietowy

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Filodendron

Philodendron
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: do 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Filodendrony doniczkowe to dość silnie rosnące pnącza, które z czasem należy oplatać na coraz wyższych palikach lub kratkach. Starsze egzemplarze wytwarzają długie zwisające korzenie powietrzne, których nie należy odcinać.

Filodendron – uprawa

Stanowisko dla filodendrona powinno być półcieniste, roślina nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia – liście stają się wtedy wyblakłe, a padające na nie bezpośrednie promienie słoneczne mogą powodować ich poparzenia. W miejscu zbyt zacienionym liście grubieją, a międzywęźla stają się długie i wybujałe. W starszym wieku, oprócz stabilnych kratek lub palików, wymaga ciężkich, stabilnych donic, w przeciwnym wypadku roślina łatwo będzie się przewracać i łamać.
Podłoże do uprawy filodendrona powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne, można użyć uniwersalnego podłoża dla roślin doniczkowych.

Filodendron – podlewanie

Filodendrony należy podlewać niezbyt często, ale obficie, kolejny raz dopiero po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża. Zaleca się zraszanie rośliny, szczególnie zimą, w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Można też doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (dno doniczki nie może dotykać lustra wody) lub obłożyć podstawę rośliny mchem, który należy intensywnie spryskiwać (aby stale był wilgotny). Częste spryskiwanie rośliny, a zwłaszcza nawilżanie palików z włókna kokosowego, przy których jest prowadzona, pomaga wrastać roślinie w nie i ją stabilizuje. Liście trzeba regularnie czyścić wilgotną szmatką zmoczona w letniej wodzie (ich duża powierzchnia dość szybko pokrywa się kurzem). Można je nabłyszczać, ale nie częściej niż raz na kilka miesięcy.

Filodendrony – nawożenie i rozmnażanie

Filodendron należy zasilać nawozami wieloskładnikowymi dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach.

Roślinę przesadza się wiosną, kiedy korzenie wypełnią całkowicie wnętrze doniczki, nawet co roku. Filodendrony rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe lub pędowe, z minimum jednym liściem i korzeniami przybyszowymi. Sadzonki można ukorzeniać w wodzie lub bezpośrednio w podłożu.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.