Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Chryzalidokarpus

Chryzalidokarpus

Kalanchoe wiechowate

Kalanchoe wiechowate

Aglonema

Aglonema

Ceropegia Wooda

Ceropegia Wooda

Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Figowiec pnący = Fikus pnący

Ficus pumila
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: pnący
Wysokość: 20 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielono-żółta, zielona, zielono-biała
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Figowiec pnący (fikus pnący) należy do rodziny morwowatych (Moraceae). W środowisku naturalnym można go spotkać w Japonii oraz Chinach. W ojczyźnie pochodzenia uprawiany jest jako roślina okrywowa. W uprawie w warunkach domowych długość pędów figowca pnącego zwykle nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów długości. Liście są drobne, jajowate. Mają barwę jednolicie zieloną, zielono-białą lub zielono-żółtą.

Figowiec pnący zaleca się uprawiać w miejscach lekko osłoniętych. Odmiany o liściach barwnych mają nieco większe wymagania świetlne. Roślina najlepiej rośnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza (warto ją regularnie zraszać). Optymalne do uprawy fikusa pnącego jest żyzne, przepuszczalne podłoże - może to być uniwersalna ziemia wymieszania z piaskiem i korą.
Figowiec pnący lepiej rośnie w mniejszych pojemnikach. Wymaga regularnego podlewania. Źle reaguje nawet na krótkotrwałe przesuszenie bryły korzeniowej – może wtedy zamierać. Nawozi się go oszczędnie, najlepiej stosując nawozy ze zwiększoną dawką potasu.
Rozmnażanie fikusa pnącego jest łatwe – wystarczy ukorzenić sadzonki pędowe. W suchych warunkach może być atakowany przez przędziorki. Zaleca się systematycznie przycinać pędy rośliny - zabieg ten pozwoli uzyskać gęsty i jednocześnie zwarty pokrój.

Fikus pnący ze względu na pokrój najlepiej prezentuje się w wiszących pojemnikach i kwietnikach. Można go także uprawiać w tradycyjnych donicach prowadząc go np. na paliku lub kratownicy. Znakomicie nadaje się do tworzenia wielogatunkowych kompozycji.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.