Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Figowiec benjamina = Fikus benjamina

Ficus benjamina
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 30 cm - 2,5 m
Barwa liści/igieł: zielona, zielono-biała
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Ficus benjamina – opis

Figowiec benjamina jest najlepiej znanym spośród gatunków fikusów o małych liściach. Figowce drobnolistne, uprawiane w pomieszczeniach mogą osiągnąć wysokość powyżej 5 m. Dlatego decydując się na ten gatunek należy mieć na względzie, że za jakiś czas będzie zajmował dużo miejsca w naszym mieszkaniu i konieczne będzie zapewnienie roślinie potrzebnej do wzrostu przestrzeni. Ma zwieszające się pędy (zwłaszcza u większych roślin) oraz błyszczące, zielone, około 8 cm długości i 2,5 cm szerokości, gęsto osadzone na pędach liście. Wymaga dobrego oświetlenia, jest szczególnie wrażliwy na zimne przeciągi. Dobrze znosi suche powietrze dzięki skórzastym liściom z woskowym nalotem.

>>Przeczytaj też: Fikusy: zawsze modne rośliny doniczkowe

Fikus – odmiany

Na rynku dostępne są odmiany o zielonych i zielono-białych liściach. Kupując fikusa należy wybierać egzemplarze rozkrzewione, natomiast unikać roślin o liściach opadających lub żółknących w dolnej części rośliny.

Fikus benjamin – pielęgnacja

Figowiec benjamiński wymaga dużo światła, w przeciwnym razie traci liście. Wymaga temperatury co najmniej 13°C. Maksymalna temperatura latem to 24°C. Nie lubi nadmiaru wody i reaguje nań żółknięciem i zrzucaniem liści. W lecie należy podlewać nie częściej niż 2 razy w tygodniu, zimą co 7–10 dni. Nie wolno dopuścić, aby rośliny stały w wodzie. W okresie wegetacji należy zasilać co 14 dni płynnym nawozem, najlepiej przeznaczonym do roślin o ozdobnych liściach. Lubi częste (nawet codzienne) zraszanie letnią wodą. Jeśli zraszanie nie wystarcza do utrzymania liści w czystości, używamy preparatu nabłyszczającego, ale nie częściej niż raz na 2 miesiące. Młode rośliny przesadza się raz do roku, wiosną, natomiast starszym jedynie wymienia się górną warstwę ziemi w donicy.

>>Przeczytaj też: Fikus benjamina – co zrobić by nie opadały liście?

Fikus benjamina – przycinanie

Przycinamy roślinę, gdy „wymyka się nam spod kontroli”. Najlepiej robić to wiosną, gdy roślina rozpoczyna wzrost po zimowym spoczynku. Powstałe po cięciu rany zasypuje się miałkim węglem drzewnym. Fikus benjaminek w starszym wieku wykształca korzenie powietrzne (podobnie jak filodendrony), których nie wolno obcinać. Ten gatunek fikusa rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe pozyskane wiosną z wierzchołków pędów i ukorzenionych w mnożarce w temperaturze około 24°C.

 

Poznaj inne domowe fikusy:

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (19)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.