Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Filodendron strzałkolistny

Filodendron strzałkolistny

cymbidium

Cymbidium (storczyk Cymbidium)

Dawalia

Dawalia

Aloes zwyczajny

Aloes zwyczajny

Doniczkowe
lista roślin
fot: photos.com

Fatsja japońska

Fatsia japonica
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 1,5 m - 2 m
Barwa liści/igieł: dwubarwna, zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kremowobiała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Fatsja japońska, jak nazwa wskazuje, pochodzi z Japonii. Wśród roślin doniczkowych wyróżnia się wyjątkowo pięknymi, dużymi (15-30 cm średnicy), błyszczącymi, parasolowatymi i mocno powcinanymi liśćmi, które wyrastają na długich, sztywnych ogonkach i są ułożone skrętolegle na dość wysokim pędzie głównym. W naturze fatsja japońska może dorastać do 4-5 m wysokości, jednak w domowej uprawie doniczkowej rzadko przekracza 1,5-2 m wysokości.
Starsze egzemplarze fatsji japońskiej w odpowiednich warunkach mogą zakwitać, jednak kwiaty nie mają wysokiej wartości dekoracyjnej.

Fatsja japońska ma kilka odmian ozdobnych, z których na uwagę zasługuje 'Variegata' o dwubarwnych, kremowo-zielonych lub biało-zielonych liściach. Aby fatsja japońska lepiej się krzewiła, warto przycinać jej czubki.

Fatsja - uprawa w domu

Uprawa fatsji japońskiej jest stosunkowo prosta. W okresie wegetacyjnym należy roślinie zapewnić temperaturę 18-24 st.C, natomiast zimą powinno być chłodniej: 5-10 st.C. Co ciekawe, w najcieplejszych rejonach kraju i po wcześniejszym zahartowaniu, fatsja może nawet spędzić zimę w ogrodzie, gdyż znosi spadki temperatury do -7 st.C. Jeśli jednak zapowiadany jest silniejszy mróz, roślinę należy dodatkowo zabezpieczyć, np. namiotem z włókniny. Należy też pamiętać, że barwne odmiany fatsji japońskiej mają większe wymagania termiczne, dlatego zimę muszą zawsze spędzać w pomieszczeniu.

Fatsja - pielęgnacja

Fatsja japońska wymaga dość wilgotnego, żyznego i lekko kwaśnego podłoża na bazie torfu oraz półcienistego stanowiska. Latem należy roślinę podlewać regularnie, ale umiarkowanie (nie znosi zalania), zimą natomiast bardzo oszczędnie. Fatsję japońską można rozmnażać zarówno przez wysiew nasion, jak i za pomocą sadzonek zielnych. Ponieważ roślina jest trująca, prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.