Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Achimenes wielkokwiatowy

Achimenes wielkokwiatowy

Stefanotis bukietowy

Stefanotis bukietowy

Rhipsalis

Rhipsalis

Asparagus pierzasty

Asparagus pierzasty

Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Epipremnum złociste

Epipremnum aureum = Rhaphidophora aurea
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący, zwisający
Wysokość: do 4,5 m
Barwa liści/igieł: zielono-biała
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Epipremnum złociste to ozdobne z liści pnącze, którego pędy mogą osiągnąć do 4,5 m długości. Ma sercowate, bardzo dekoracyjne liście – nakrapiane, o żółtych bądź jasnozielonych smugach.

Epipremnum - uprawa

Epipremnum złociste toleruje miejsca cieniste, ale w dobrym oświetleniu przebarwienia liści są bardziej kontrastowe i atrakcyjniejsze. Roślina nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia w upalne południe latem, nie lubi także nadmiaru wody – jeśli ma zbyt mokro, na liściach pojawiają się brązowe plamy. Dobrze jednak rośnie w uprawie hydroponicznej. Przy nawadnianiu trzeba pamiętać, aby przed kolejnym podlewaniem ziemia w doniczce przeschła. Latem należy spryskiwać liście letnią wodą 2–3 razy w tygodniu, zimą natomiast warto przecierać je wilgotną szmatką co 2 tygodnie (sprzyja to również zwiększeniu wilgotności). Nie wolno stosować środków do nabłyszczania liści, gdyż roślina to źle znosi.
Epipremnum należy chronić przed przeciągami oraz przed wyziewami urządzeń gazowych i olejowych. Latem należy także zasilać ogólnie dostępnymi nawozami płynnymi dla roślin ozdobnych z liści, najlepiej co 2 tygodnie.
Kupując epipremnum należy wybierać egzemplarze o zwartym pokroju posiadające liście gęsto rozmieszczone na pędach. W warunkach domowych poszczególne pędy przyrastają rocznie o 30–45 cm. Optymalna temperatura uprawy zimą wynosi 13 st. C, latem 18–21 st. C (maksymalnie 24 st. C).

Epipremnum złociste nie lubi zbyt częstego przesadzania. Jeśli jest to konieczne (gdy ziemia staje się jałowa, roślina słabo rośnie, korzenie wyrastają przez otwory w dnie doniczki), przesadza się je najlepiej wiosną, w doniczkę o jeden numer większą, zapewniając dobry drenaż.
Rośliny zbyt duże można przyciąć na wiosnę, dla lepszego rozkrzewienia przycina się w kwietniu lub maju główne pędy o połowę.

Epipremnum - rozmnażanie

Epipremnum bardzo łatwo rozmnożyć przez sadzonki pędowe. W tym celu, najlepiej wiosną, należy pociąć pędy na niewielkie, kilku węzłowe odcinki, które następnie umieszcza się w pojemniku wypełnionym wodą (należy pamiętać, aby usunąć wszystkie liście, które byłyby zanurzone w wodzie). Po ukorzenieniu wysadza się sadzonki do doniczek wypełnionych ziemią. Można także przygotować sadzonki wierzchołkowe (wierzchołek pędu z dwiema parami liści) i ukorzenić je bezpośrednio w doniczkach wypełnionych mieszaniną piasku i ziemi gliniastej. Aby utrzymać odpowiednio wysoką wilgotność przy tym sposobie ukorzeniania, należy doniczkę przykryć na przykład torebką foliową.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (16)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.