Eonium drzewiaste - Aeonium arboreum

2020-07-16 15:54

Eonium drzewiaste to sukulent z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Pochodzi z Wysp Kanaryjskich, gdzie rośnie dziko na kamienistych zboczach gór, dorastając nawet do 2 m wysokości. Uprawiane jako roślina doniczkowa rzadko przekracza 60 cm wysokości (kolorowe odmiany mogą dorastać do 150 cm).

Eonium drzewiaste tworzy rozgałęzione pędy zakończone rozetką zielonych liści o łopatkowatym kształcie, często z purpurowym zabawieniem brzegów. Wielkość liści zależy od odmiany eonium (u gatunku liście mają do 10 cm). Roślina ma krzaczasty pokrój. Roślina kwitnie na przełomie wiosny i lata – ze środka rozety wyrasta długi (do 30 cm) kwiatostan w kształcie stożka, składający się z licznych, drobnych (około 1 cm średnicy) kwiatów żółtego koloru w różnym odcieniu. Po kwitnieniu pęd, który kwitł zamiera.

Eonium – warunki uprawy i pielęgnacja

Eonium drzewiaste wymaga bardzo jasnego stanowiska. Można ustawić roślinę na parapecie okna wychodzącego na południe, pamiętając jednak o tym, by przy ostrym słońcu nieco ja osłonić (by nie uległa poparzeniu). Z powodzeniem można eonium na okres lata wystawić na balkon lub taras.Eonium ma słabo rozwinięty system korzeniowy, dlatego do sadzenia wybierać należy doniczkę niewielkich rozmiarów (najlepsza będzie ceramiczna). Ziemia do uprawy eonium powinna być przepuszczalna, najwygodniej użyć gotowego podłoża dla sukulentów. Na dnie doniczki koniecznie usypmy warstwę drenażu (na przykład keramzytu lub drobnych kamyków).Roślinę przesadza się raz na kilka lat do doniczki o numer większej niż ta, w której rosło dotychczas.

Eonium drzewiaste podlewamy rzadko, ale obficie. Roślina lepiej znosi przesuszenie niż nadmiar wody. Jednorazowo nalewamy do doniczki sporo wody, czekamy aż spłynie do podstawki, a potem usuwamy jej nadmiar, by roślina nie stała w wodzie. Kolejne podlewanie wykonujemy dopiero wtedy, gdy górna warstwa podłoża przeschnie.

Do nawożenia najlepiej stosować nawozy specjalistyczne do kaktusów. Pamiętajmy,  by wczesną jesienią (mniej więcej w połowie września) zaprzestać nawożenia, by roślina mogła przejść w stan spoczynku. Na zimę przenosimy ją w miejsce widne, ale dość chłodne i mocno ograniczamy podlewanie. Eonium rozmnaża się przez sadzonkowanie szczytowych rozetek lub pojedynczych liści. Jeśli do rośliny dochodzi zbyt mało światła, może reagować zamieraniem liści. Podobne objawy pojawiają się przy dłuższym przesuszeniu podłoża lub jego zalaniu. Przy nadmiarze wody często zdarza się tzw. miękki pieniek – niestety, roślina jest wtedy nie do uratowania.

Poznaj inne popularne sukulenty:

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Wysokość do 60 cm
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Barwa liści/igieł purpurowa