Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Pierwiosnek kubkowaty

Pierwiosnek kubkowaty

Opuncja

Opuncja figowa

Krasnokwiat Katarzyny

Krasnokwiat Katarzyny

Murraja

Murraja wiechowata

Doniczkowe
lista roślin
fot: Piotr Mastalerz

Echmea wstęgowata

Aechmea fasciata
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 40 cm
Barwa liści/igieł: zielonoszara, zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: I - XII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rośliny z rodzaju Aechmea należą do licznej rodziny ananasowatych Bromeliaceae, która obejmuje około 1400 gatunków. Większość z nich to epifity, które w naturze osiedlają się na innych roślinach (zwykle drzewach), służących im za podporę, rosnąc w zagłębieniach kory i pobierając wodę z opadów oraz składniki pokarmowe z gromadzących się tam i rozkładających resztek organicznych. W warunkach domowych można je uprawiać w podłożu w doniczce bądź – przy dobrym zaopatrzeniu w wodę – przytwierdzone do kawałka kory jako dekoracja wisząca.

>>Przeczytaj też: Doniczkowe kwiaty egzotyczne: echmea wstęgowata – uprawa i pielęgnacja

Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) kwiat

Echmea wstęgowata pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie została odkryta w 1826 roku. Jej zebrane w lejkowatą rozetę rynienkowate liście są zielone i pokryte białym nalotem, tworzącym poprzeczne pręgi. Tworzą piękny kontrast z różowym pędem kwiatostanowym wyrastającym ze środka rozety. Kwiaty właściwe, o barwie fioletowej, skupione są w wierzchołkowej części kwiatostanu, między różowymi przykwiatkami. Istnieją rzadkie odmiany tej rośliny o liściach czysto zielonych lub marmurkowych, żółto-zielonych.

Echmea wstęgowata, podobnie jak inne rośliny z rodziny ananasowatych, kwitnie tylko raz (tworzy sukcesywnie w kwiatostanie małe kwiaty utrzymujące się jakiś czas). Po przekwitnięciu rozeta rośliny stopniowo obumiera, a u jej podstawy powstają przynajmniej dwa (czasami trzy) młode rozety. Ostatecznie obumarłą roślinę mateczną usuwa się, a młode rozety oddziela i sadzi do oddzielnych doniczek.

Przy zakupie wybieramy roślinę kwitnącą, ale z pędem kwiatostanowym dopiero co pojawiającym się w środku rozety. Dobrze wyrośnięta rozeta może mieć średnicę do 60 cm oraz liście 30 cm długości. Należy sprawdzić, czy podstawa rozety i kwiatostanu nie ma śladów gnicia.

Echmea pielęgnacja

Echmea jest rośliną bardzo tolerancyjną, dobrze znosi bezpośrednie nasłonecznienie, ale także światło rozproszone. Do wzrostu wystarczy temperatura pokojowa (wyższa od 12 st. C i niższa od 27 st. C). Wymaga dość wilgotnej ziemi (zwłaszcza przed kwitnieniem). Podlewać należy dwa razy w tygodniu. W lejku rozety powinno też być około 2,5 cm wody, którą trzeba wymieniać co 3 tygodnie (najlepiej używać wody deszczowej).

>>Przeczytaj też: Podlewanie roślin doniczkowych

W warunkach domowych echmeę rozmnaża się z odrostów (młodych rozet), które oddziela się i sadzi do doniczek po obumarciu rośliny matecznej. Trzeba koniecznie poczekać na całkowite zaschnięcie starej rozety.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (10)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.