Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Wanilia płaskolistna

Wanilia płaskolistna

Ardizja karbowana

Ardizja karbowana

Monstera dziurawa

Monstera dziurawa

Cytryna zwyczajna

Cytryna zwyczajna

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Echinokaktus Grusona

Echinocactus grusonii
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: kulisty
Wysokość: 15 cm - 45 cm
Barwa liści/igieł: żółta, zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Echinocactus grusonii – gatunek rośliny z rodziny kaktusowatych, sukulent o kulistym kształcie. Jeden z najbardziej rozpowszechnionych kaktusów. Jak większość kaktusów łatwy w uprawie domowej. Echinokaktus zwany jest także . „fotelem teściowej”, „poduszką teściowej”, „złotą beczką”, „złotą kulą”. Pochodzi z Meksyku, gdzie osiąga 0,5 do 1 metra wysokości.
Roślina ma kształt nieco spłaszczonej kuli. Łodyga jest jasnozielona, ma wyraźnie zaznaczone żebra, z których wyrastają efektowne, jasnożółte ciernie 3-5 cm długości.

Kwiaty echinokaktusa są małe (4-6 cm długości i 3-5 cmśrednicy), żółte, lejkowatego kształtu, pojawiają się na starszych egzemplarzach latem.

Echinokaktus wymaga stanowiska słonecznego (może być bezpośrednie nasłonecznienie) i ciepłego. Latem można go wystawić na zewnątrz, do ogrodu bądź na taras czy balkon, ale należy pamiętać o osłonięciu go przed deszczem. Lubi gleby suche, jest bardzo wrażliwy na wilgoć i przelanie – kaktus ten gnije od nadmiaru wody. Należy go podlewać bardzo ostrożnie, najlepiej przez podsiąkanie (zanurzamy doniczkę w naczyniu z wodą), w okresie wzrostu (od wiosny do jesieni) umiarkowanie (najlepiej, gdy podłoże przeschnie między kolejnymi podlaniami), zimą natomiast należy podłoże przesuszyć. Przy podlewaniu nie wolno roślin zamaczać.
Zimą echinokaktusy przechodzą okres spoczynku i wymagają niższej temperatury - nie powinna ona przekraczać 10 st. Celsjusza.

Podłoże do uprawy echinokaktusa powinno być lekkie, piaszczyste o obojętnym pH – można użyć gotowego podłoża dla kaktusów lub sukulentów. Młode rośliny przesadzamy co rok, starsze co kilka lat.
Roślinę nawozimy jedynie wiosną i latem, raz w miesiącu, najlepiej płynnym nawozem dla kaktusów.

Echinokaktusa rozmnażamy przez nasiona wysiewane od wiosny do jesieni. Jeśli roślina wypuści boczne odrosty, można je oddzielić i ukorzenić w osobnych doniczkach.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Tagi: kaktus, sukulent
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.