Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Cantedeskia

Cantedeskia

Waszyngtonia nitkowata

Waszyngtonia nitkowata

Opuncja drobnokolczasta

Opuncja drobnokolczasta

Dracena wonna ‘Massangeana’

Dracena wonna ‘Massangeana’

Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Dracena Sandera

Dracaena sanderiana
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielono-kremowa, jasnozielona, zielono-żółta
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Dracena Sandera to roślina drzewiasta należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje w zachodniej Afryce – rośnie pod osłoną drzew w lasach deszczowych i osiąga do 1,5 m wysokości. Jest to znana roślina pokojowa uprawiana w na całym świecie. W doniczce zwykle jej wysokość nie przekracza 1 m.
Dracena Sandera ma pokrój wzniesiony. Wytwarza wąskie, lekko poskręcane, lancetowate, ostro zakończone liście. Często są paskowane – mają zielono-kremową lub zielono-żółtą barwę. Roślinę uprawia się tradycyjnie (w doniczce w podłożu) lub w wodzie (jako Lucky Bamboo).

Dracena Sandera dobrze rośnie jasnych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Lubi dużą ilość światła rozproszonego – bezpośrednie nasłonecznienie może doprowadzić do poparzenia liści. Lubi ciepło – temperatura nie powinna spadać poniżej 15-16 st. C. Uprawia się ją w żyznej, przepuszczalnej glebie. Do uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych można dodać trochę mchu i gliny. Zaleca się stosować solidną warstwę drenażową (np. z keramzytu).
Dracenę Sandera należy podlewać obficie, ale przed kolejnym podlewaniem podłoże powinno lekko przeschnąć. Zimą zabieg podlewania należy ograniczyć do minimum. Zaleca się używać odstanej, miękkiej wody – gatunek źle reaguje na chlor i uzdatniacze wody. Od wiosny do jesieni (co 2-3 tygodnie) warto stosować nawozy dla roślin o ozdobnych liściach. Sporadycznie trzeba dokonywać przeglądu rośliny w poszukiwaniu szkodników (mszyce, tarczniki, miseczniki) - newralgicznymi wrażliwymi punktami są kąty liści.
Roślinę przesadza się raz na kilka lat, gdy korzenie zaczną przerastać otwory w donicy.

Dracena Sandera to roślina efektowna i łatwa w uprawie. Nadaje się do dekoracji rozmaitych wnętrz. Można ustawić ją na podłodze, półce lub umieścić w kwietniku. Uprawiana w wodzie jako Lucky Bamboo, jest znakomitym prezentem.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.