Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Protea

Protea cesarska

Bambus mieszańcowy ‘Shiroshima’

Bambus mieszańcowy ‘Shiroshima’

Rhipsalis (syn. Erythrorhipsalis)

Rhipsalis (syn. Erythrorhipsalis)

Nematanthus

Nematantus płożący = nagarbia gładka

Doniczkowe
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Difenbachia

Dieffenbachia
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 3 m
Barwa liści/igieł: zielono-biała
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Difenbachia jest jedną z najpiękniejszych roślin o ozdobnych liściach. Pochodzi z Brazylii, należy do rodziny obrazkowatych Araceae. Została nazwana przypuszczalnie od nazwiska J. Dieffenbacha – ogrodnika cesarskiego pałacu w Schönbrunn w Austrii (około 1830 r.). Rodzaj Dieffenbachia obejmuje około 20 gatunków.

Difenbachia - opis

Difenbachie mają duże, szerokie liście z charakterystycznym, różnobarwnym rysunkiem, odmiennym u różnym gatunków. Kupując difenbachię należy wybierać rośliny krępe, o dobrze wybarwionych liściach. Unikamy roślin o liściach uszkodzonych, mających popękane nerwy oraz żółknących w dolnych partiach rośliny. Starsze rośliny niekiedy wydają kwiaty, ale kwiatostan difenbachii nie jest okazały i dekoracyjny (cienki, z zielonkawą pochwą), aby nie osłabiać rośliny, najlepiej go usunąć.

Difenbachia - trująca roślina doniczkowa

Sok difenbachii uważany jest za silnie trujący, dlatego po zabiegach dokonywanych na roślinie należy dokładnie umyć ręce.

Difenbachia pielęgnacja

Difenbachia nie musi stać przy oknie, można ją postawić także w miejscach półcienistych, ale należy pamiętać, że odmiany silniej pstrolistne lubią więcej światła. Optymalna temperatura dla difenbachii wynosi 15–18 st. C. Przez krótki okres roślina może znieść obniżenie temperatury do 10 st. C, chociaż czasem traci wtedy dolne liście. Maksymalna temperatura latem wynosi 24 st. C, ale przy zachowaniu wysokiej wilgotności powietrza (najlepiej ustawić doniczkę na kamykach w podstawce z wodą, w ten sposób, aby roślina nie stała w wodzie). Co 2–3 tygodnie należy umyć ostrożnie liście gąbką (łatwo je obłamać). Wiosną i latem należy rośliny podlewać obficie 2–3 razy w tygodniu. Zimą zaś trzeba utrzymywać ziemię lekko wilgotną, podlewając letnią wodą nie częściej niż raz w tygodniu.
W miesiącach letnich zasilamy rośliny raz w miesiącu nawozem płynnym. Difenbachie nadają się również do uprawy hydroponicznej.

>>Przeczytaj też: Difenbachia – jak pielęgnować tę roślinę doniczkową?

Difenbachia - przesadzanie i rozmnażanie

Rośliny przesadzamy raz w roku na wiosnę, do doniczki o dwa numery większej. W miarę wzrostu difenbachia traci dolne liście – obumierające liście należy systematycznie usuwać. Gdy roślina stanie się zbyt wysoka i niezbyt zdobi ogołoconą łodygą, ścinamy ją około 10 cm nad ziemią – z dolnej części łodygi odrosną nowe pędy. Ze ściętego pędu możemy przygotować sadzonki (wierzchołkowe z liśćmi oraz inne z fragmentów łodygi), które po ukorzenieniu (na przykład w wodzie), wsadzamy do doniczki wypełnionej podłożem. Cięcie wykonujemy w rękawiczkach dla ochrony przed sokiem rośliny.

>>Przeczytaj też: Rozmnażanie roślin doniczkowych przez odkłady powietrzne

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (12)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.