Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Medinilla

Medinilla wspaniała

Filodendron pnący

Filodendron pnący

Cibora zmienna (papirus)

Cibora zmienna (papirus)

Sandersonia pomarańczowa

Sandersonia pomarańczowa

Doniczkowe
lista roślin
fot: photos.com

Cytryna zwyczajna

Citrus limon
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie:
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IX
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Cytryna zwyczajna zajmuje jedno z pierwszych miejsc wśród cytrusów uprawianych w warunkach domowych. Jak wszystkie cytrusy, także cytryna zwyczajna ma dość szczególne wymagania uprawowe, ale jeśli uda się je spełnić, już po kilku latach można uzyskać własne owoce w drzewka cytrynowego.
Cytryna zwyczajna w naturze jest rozłożystym, mocno rozgałęzionym i wysokim drzewem, dorastającym do 5-10 m wysokości. W uprawie pojemnikowej nie osiąga nigdy dużych rozmiarów, mimo to należy do jednych z większych roślin pokojowych (dorasta do 2-3 m wysokości), dlatego należy dla niej przeznaczyć znaczną ilość miejsca.
Latem drzewko cytrynowe można wynieść na zewnątrz (na taras, balkon lub do ogrodu), jednak na zimę musi z powrotem wrócić do mieszkania.
Cytryna zwyczajna ma sztywne, cienkie i rozgałęzione pędy, uzbrojone w nieliczne kolce. Niewielkie, owalne, skórzaste i błyszczące liście w sezonie wegetacyjnym pojawiają się na roślinie dość licznie, natomiast w czasie spoczynku niemal całkowicie opadają.
W sprzyjających warunkach cytryna kwitnie przez cały sezon letni, rozwijając białe kwiaty o wyjątkowo silnym i przyjemnym zapachu. Po zapyleniu kwiaty przekształcają się owoce, które dojrzewają nawet przez okres 1 roku. Od wiosny do jesieni cytryna wymaga stanowiska słonecznego i ciepłego (20-25 st.C) oraz stale wilgotnego, próchniczego, przepuszczalnego i lekko kwaśnego podłoża (najlepsza jest specjalna ziemia dla cytrusów). Okres zimowego spoczynku cytryna powinna spędzać w widnym i chłodnym pomieszczeniu (12-15 st.C).
Cytrynę zwyczajną najłatwiej rozmnażać za pomocą pobieranych wiosną sadzonek zielnych. Otrzymane w ten sposób rośliny pierwszy raz zakwitną po około 2 latach, a owoce wydadzą po 3-4 latach. Cytrynę można również rozmnażać za pomocą nasion, ale takie rośliny mogą zakwitnąć dopiero po kilkunastu latach lub nawet wcale.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.