Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Cantedeskia

Cantedeskia

Epipremnum

Epipremnum złociste

Murraja

Murraja wiechowata

Asparagus pierzasty

Asparagus pierzasty

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Cyklamen perski

Cyclamen persicum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 20 cm - 35 cm
Barwa liści/igieł: zielono-szara, zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: X - III
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Cyklamen perski jest jedną z najpiękniejszych doniczkowych roślin kwitnących zimą do ozdabiania wnętrz.

Cyklamen perski kwiat

Rodzaj Cyclamen obejmuje około 16 gatunków, pochodzących głównie z obszaru śródziemnomorskiego. Jego łacińska nazwa pochodzi od greckiego słowa kyklos – kolisty, co jest związane ze spiralnym skręceniem szypułek kwiatowych niektórych gatunków w okresie wykształcania nasion. Ojczyzną Cyclamen persicum, od którego pochodzą nasze rośliny doniczkowe, jest Azja Mniejsza, gdzie został znaleziony w 1731 roku. Wyjściowy gatunek ma małe, delikatne kwiaty i zielone liście. Współczesne odmiany mają kwiaty o całej gamie barw – od białej przez różne odcienie różowej, różowofioletowej, łososiowej, do szkarłatnej i ciemnoczerwonej. Ich liście mają piękne, srebrzyste, marmurkowe wzory. Te nowe odmiany, otrzymane w wyniku krzyżowania i selekcji roślin o pożądanych cechach, są często łatwiejsze do uprawy w mieszkaniach.

Wybierając roślinę należy zwracać uwagę na to, aby jej liście były mocne (rośliny o wiotkich liściach przyniesione do domu wkrótce „oklapną”) i aby miała liczne pąki kwiatowe głęboko wśród liści. Bulwa musi wystawać nieco z ziemi. Rozgarniając ostrożnie liście trzeba sprawdzić, czy nie ma oznak gnicia u ich nasady.

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą

Cyklamen uprawa

Cyklameny kwitną od jesieni do wiosny, po przekwitnieniu część nadziemna obumiera. Lubią dużo światła, lecz wymagają ochrony przed silnym nasłonecznieniem - idealne dla nich jest okno od wschodu. Optymalna temperatura w dzień wynosi 7–15 st. C, nocą – około 5 st. C mniej. Latem można go wysadzić do ogrodu.
Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne, ale roślina nie może stać w wodzie. Zawsze podlewamy do podstawki, aby nie zamoczyć bulwy. W okresie wzrostu i kwitnienia nawadniamy 2 razy w tygodniu i zasilamy płynnym nawozem przy podlewaniu co 14 dni. Po przekwitnieniu pozwalamy roślinie przejść w okres spoczynku w chłodnym pomieszczeniu zabezpieczonym od mrozu. Podlewamy raz w tygodniu, ale nie dopuszczamy do wyschnięcia ziemi. Gdy zaczną się pojawiać nowe liście, nawadniamy roślinę i trzymamy w chłodnym, dobrze przewietrzanym miejscu.

>>Przeczytaj też: Jak pielęgnować fiołka alpejskiego

Wiele osób nie osiąga sukcesów w uprawie cyklamenów, często bowiem potrafi ona dosłownie zginąć w ciągu kilku dni. Aby tak się nie stało, trzeba umiejętnie zaaklimatyzować cyklamen do warunków naszego mieszkania. Najpierw należy przetrzymać go w chłodnym pomieszczeniu i zapewnić wysoką wilgotność powietrza (na przykład umieszczając doniczkę na kamykach w podstawce z wodą lub w zewnętrznym pojemniku z wilgotnym torfem). Im chłodniejsze jest pomieszczenie, tym dłużej cyklamen żyje.
Aby zabezpieczyć odpowiednią dla cyklamenu wilgotność powietrza, trzeba ustawić doniczkę z rośliną na kamykach w podstawce z wodą lub umieścić ją w doniczce zewnętrznej z wilgotnym torfem. Rośliny nie wolno zraszać, a zakurzone liście należy czyścić miękkim pędzelkiem. Nie wolno też używać środków nabłyszczających.

Przesadzamy po przekwitnieniu, gdy stare liście obumrą, a zaczną się pojawiać nowe. Ostrożnie wyrywamy martwe kwiaty i liście. Nie przesadzamy do zbyt dużej doniczki, gdyż cyklamen lepiej kwitnie w „przyciasnym” naczyniu.
We właściwych warunkach roślina może żyć kilka lat. W miarę starzenia się rośliny kwiaty mogą stawać się coraz mniejsze.

>>Przeczytaj też: Cyklameny: gatunki cyklamenów do uprawy w gruncie w ogrodzie

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (24)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.