Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Cissus cukrowy

Cissus rotundifolia
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący, pnący
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Cissus cukrowy to roślina, pochodząca z Afryki i Półwyspu Arabskiego - tam rośnie w stanie naturalnym. Należy do rodziny winoroślowatych (Vitaceae). U nas cissus cukrowy jest uprawiany jako pokojowa roślina doniczkowa.

Cissus cukrowy - opis rośliny

Cissus cukrowy to sukulent (roślina, która ma zdolność gromadzenia wody w liściach i łodygach). Charakteryzuje się płożącym pokrojem, ale łatwo poprowadzić go po kratce czy innej podporze - wtedy pędy pną się do góry. Pędy cissusa cukrowego dorastają do około 3 m długości, są giętkie i gęsto porośnięte dość masywnymi, skórzastymi, ciemnozielonymi i błyszczącymi liśćmi o owalnym kształcie. Liście przez cały rok są zielone. Roślina ma zdolność do produkowania kryształów fruktozy (cukru), które widoczne są na liściach oraz pędach. Jest to zjawisko nietypowe, nadaje roślinie egzotycznego charakteru. Kryształy te są jadalne.

Poznaj też: cissus rombolistny

Cissus cukrowy - warunki uprawy

Cissus cukrowy nie jest trudny w uprawie. Roślina preferuje stanowisko słoneczne oraz żyzne i przewiewne podłoże, natomiast nie toleruje temperatury poniżej 10 st. Celsjusza.
Jest wytrzymała na suszę, ale zalewanie wodą może być dla niego śmiertelne. Jednak gdy znajduje się stale w suchym i mało przewiewnym pomieszczeniu, regularne podlewanie nie będzie jej szkodziło.

Cissus cukrowy - pielęgnacja

Wiosną, podczas najbardziej intensywnego wzrostu, dobrze zasilić cissus cukrowy nawozem dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Drenaż na dnie doniczki umożliwi lepszą cyrkulację wody i powietrza, dzięki temu roślina będzie lepiej rosła.
Cissus dobrze znosi przesadzanie. Bardzo łatwo się rozmnaża przez sadzonki pędowe. Pobiera się wtedy kilkucentymetrowe pędy z jednym liściem - zabieg ten najlepiej wykonać wiosną. Wysoka temperatura oraz wilgotność powietrza zwiększają powodzenie rozmnożenia rośliny.

Cissus cukrowy - zastosowanie

Cissus cukrowy to typowa roślina do pomieszczeń. Może zdobić parapety, szafki i kwietniki nie tylko w mieszkaniach, ale także na klatkach schodowych czy w pomieszczeniach biurowych. Roślina nadaje się na zielone ściany, ponieważ łatwo się pnie oraz jest dość wytrzymała. We wnętrzach tworzy ciekawe tło dla innych roślin oraz interesujące aranżacje jako roślina wisząca.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe do sypialni: oczyszczające i nawilżające powietrze

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.